8 Май, 2026

Нидал Алгафари: Български наемници се бият срещу ИД в Сирия

Нидал Алгафари: Български наемници се бият срещу ИД в Сирия

Нидал Алгафари

Български наемници участват във военни формирования, които се бият в Сирия срещу „Ислямска държава“, заяви в интервю за Георги Коритаров“ от телевизия Европа журналистът и режисьор Нидал Алгафари.

Информацията му идва от Мохамед Абдула, който е дългогодишен кореспондент на „Ал Джазира“ и в момента живее в Истанбул.

Тези формирования са под шапката на президента на Чечня Рамзан Кадиров и формалната им кауза е да се борят срещу ИД в Сирия, уточни Алгафари.

В тях участват наемници от различни националности.

 „И сега в един момент се появяват хората на Кадиров или на други такива паравоенни ръководители, които изпратиха едни бойци, защото много дълго молеха „Дайте ни на нас ние да се разправим с тях, ние ще покажем какво можем“. И се появиха тези наемници, които са от много националности, те не са само от една националност – не са само руснаци, не са само украинци, но са и сърби, включително има в тях и българи. Българи, които са наемници и участват, включително смятаме, че в този удар, в който удариха американските командоси, че там има и загинали българи. Източникът, който го имаме е човек, който много добре познава и България, познава много добре и Близкия Изток. Бил е дълги години кореспондент на „Ал Джазира“, в момента е в Истанбул. Той е човек, който е завършил в България и се казва Мохамед Абдула. Това е по негова информация, която тръгна от източници, които смятам, че са достоверни. Те не се бият под флага на Русия – те се бият под каузата, че трябва да спрат ислямската напаст, която ни нападна, че трябва да се борят срещу тероризма, т.е. едни наемници, които дали отиват за кауза не мога да твърдя, но повечето според мен са хора, които отиват срещу доброто заплащане, което получават“,коментира той.


 
Сподели:

Коментари (0)

Временна комисия по финанси стартира работа в парламента

Временна комисия по финанси стартира работа в парламента

Съставът ѝ включва 24 депутати, като най-голямо представителство има ПБ, а неин председател ще бъде Константин Проданов

Първи рокади в ДАНС, Кандев остава главен секретар на МВР

Първи рокади в ДАНС, Кандев остава главен секретар на МВР

Новият премиер уточни, че още днес ще бъде първото заседание на кабинета

Роми пребиха почти до смърт двама мъже в Габрово, побой понесоха 2 жени и тийнейджър

Роми пребиха почти до смърт двама мъже в Габрово, побой понесоха 2 жени и тийнейджър

"Мъжете понесоха жесток бой, бой, който аз лично съм виждала само по филмите. Единия беше многократно ритан, дори скачаха по главата му с крака докато не изпадна в безсъзнание и с множество травми", разказва очевидка