31 Януари, 2026

Ниско доверие в институциите, които се борят с корупцията

Ниско доверие в институциите, които се борят с корупцията

Почти 42% от българите не биха подали сигнал за корупция


Доверието в институциите, отговорни за противодействие на корупцията, е ниско. Почти 42% от българите не биха подали сигнал за корупция. Това показва изследване на "Алфа рисърч", направено по поръчка на Асоциация "Прозрачност без граници".

Най-голямо е доверието в медиите, а най "крехко" в новата антикорупционна агенция. 20% от анкетираните са готови да подадат сигнал до полицията, 13.5% до антикорупционната агенция и едва 10% до прокуратурата. Най-много хора са отговорили, че не биха подали сигнал. 

 „Какво означава това за нас? Ниска степен на доверие на гражданите в институциите, в институциите, които имат основни правомощия за разследване и наказване на корупцията и прибягване до една алтернативна стратегия, а именно даване на публичност”, каза Ваня Кашукеева–Нушева, програмен директор на Асоциация "Прозрачност без граници".

„Изглежда, че обществото някак живее с това и го приема, което определено е трагедия”, заяви д-р Хелене Кортлендер, директор на Фондация  „Фридрих Еберт”.

29% не биха сигнализирали за корупция, защото се страхуват от последиците, а 27 на сто биха го направили, ако са сигурни, че ще се разследва безпристрастно.

Ниската степен на готовност на гражданите за подаване на сигнали се дължи и на недоверието в длъжностните лица, както и усещането, че обикновеният човек е безсилен в борбата с корупцията.

Изследването обобщава – корупцията у нас има дълбоки корени.
Сподели:

Коментари (0)

Дезертиралият Радев: Хората отдавна настояваха да направя партия, но ще е след изборите (обновена)

Дезертиралият Радев: Хората отдавна настояваха да направя партия, но ще е след изборите (обновена)

Той отказа да се определи дали е ляв, десен или центрист. Същевременно на няколко пъти засегна приоритетната за левия политически спектър тема за неравенството.

Любопитен гост: Лисица се разходи в двора на столично училище

Любопитен гост: Лисица се разходи в двора на столично училище

По думите на директора Адриан Николов, това е първо посещение на диво животно в двора на учебното заведение, което се намира в центъра на София

Тийнейджър припада след ударна доза лекарство, взето под влияние на клипче в ТикТок

Тийнейджър припада след ударна доза лекарство, взето под влияние на клипче в ТикТок

Медикаментът, който по закон се отпуска само с рецепта, е бил купен без такава от малка аптека в центъра на Бургас. Случаят повдигна въпроси за контрола върху продажбата на лекарства.