2 Май, 2026

Номерата на партиите и преференциите в изборните бюлетини да се разминават, предлага ГЕРБ

Номерата на партиите и преференциите в изборните бюлетини да се разминават, предлага ГЕРБ

Правната комисия прие промените в Изборния кодекс, внесени от управляващите, които ограничават машинното гласуване.

Само тримата представители на БСП се обявиха против законопроекта на управляващите, който е съобразен с мнението на ЦИК, че не е възможно да се въведе машинно гласуване навсякъде. Вторият проект, на Воля, също бе приет с 14 гласа "за", а от БСП се въздържаха.

Въпреки че в проекта е записано да отпаднат номерата в бюлетините, по време на обсъждането Данаил Кирилов обясни, че ще предложи 4 варианта за запазването им, като той лично ще държи на четвъртия - разминаването в номера на партията и преференцията.

По време на дебатите БСП укори ГЕРБ, че угажда на ЦИК за машините.

Зарков се съгласи, че приема доводите на ЦИК, че не е възможно да се организира машинно гласуване в специалните секции като болници, затвори и на кораби под български флаг, което по-рано изтъкна шефката на комисията Ивилина Алексиева. Но социалистите държат да се гласува машинно навсякъде другаде заради по-голяма прозрачност.

Вносителите от ГЕРБ и ОП предлагат, съобразявайки се със становището на ЦИК, да няма машинно гласуване в чужбина, както и в секции с под 300 души. Социалистите възразяват и срещу предложението на мнозинството в кодекса да се запише, че "Информационно обслужване" АД ще осигури машините за гласуване.

Шефът на правната комисия разкри, че е ползвал експертизата на социалистката Румяна Сидерова от ЦИК, която е съвестен експерт и кадър на БСП, и тя е направила техническата експертиза. Десислава Атанасова също изрази учудването си, че след смяната на ръководството на БСП партията си сменила и мнението за машинното гласуване.

"Промяната в ръководството ли дава отражение на цялата ви политика?", попита тя Зарков. И обясни, че управляващите само искат да се съобразят с докладите на ЦИК. "Моето мнение съвпада до голяма степен с вашето, да оставим политиканството настрана, призова Атанасова.

Сподели:

Коментари (0)

На 2 май повече слънчеви часове ще има преди обяд, после дъжд и гръмотевици

На 2 май повече слънчеви часове ще има преди обяд, после дъжд и гръмотевици

Максималните температури ще бъдат предимно между 10° и 15°, в София – около 12°

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Димитров подчерта, че след този развой „Демократична България“ трябва ясно да поеме по собствен път и да се утвърди като силна дясна политическа сила

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Списъкът с министри се пази в тесен кръг, докато в публичното пространство циркулират имена за ключови ресори – от финансите до вътрешните работи