Кабинетът одобри концепция за създаване на държавна агенция "Електронно управление", която ще прилага политики и добри практики в тази област. Тя ще поддържа централизирани регистри за нуждите на електронното управление, други централизирани регистри, държавен частен облак и комуникационната мрежа на държавната администрация, съобщи правителствената пресслужба.
Новата агенция ще се създаде на базата на дирекция "Електронно управление" на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Изпълнителната агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи".
Концепцията, одобрена от министрите, предвижда да бъде създадено и държавно предприятие "Единен системен оператор", чиято основна функция е осигуряването на непрекъснатост във функционирането на ИКТ системите в администрацията.
Единният системен оператор ще се занимава с разработка и интеграция на електронни услуги, делегирано управление на междуведомствени проекти, защита на информационната сигурност на приложните системи и електронните услуги, поддръжка и системна администрация на бази данни, информационни системи, услуги и др.
Реализацията на предложения модел се очаква да намали чувствително разходите за електронно управление и да ускори въвеждането му, се посочва в съобщението.
Още от България
Затвориха аквапарк във Варна, злосторници са повредили умишлено съоръженията
"За нас най-важна е безопасността на всеки посетител, затова аквапаркът във Варна временно няма да работи, докато не отстраним всички щети"
МВнР, във връзка със задимяването от сръбските пожари: България предложи помощ на Сърбия
Посолството ни в Белград е връчило вербална нота с искане за информация относно огнището на пожара, намиращ се в трансграничен район
Нинова: Прогресистите намаляват минималната заплата, запазват тези в бордовете – огромен скандал!
"Това е най- антисоциалното и най-антихуманно, некадърно и алчно правителство"