Сандъци с тонове динамит има на борда на потъналия преди близо век американски кораб „Мопанг“, от който изтича мазут в морето край Созопол. Това разкриха опитни водолази, които са се спускали десетки пъти до плавателния съд. Информацията потвърди и 80-годишният бивш водолаз Георги Дърмонаров, съобщава „Телеграф“.
Силен вятър и големи вълни отложиха вчера операцията по източването на горивото на потъналия американски кораб. Междувременно водолази алармираха, че от 7 дни около мястото на разлива няма бонови заграждения, а изтеклия мазут е изхвърлен с вълните по южните плажове. Според тях дори и в момента имало течове от пробойни в резервоарите на кораба. „Боновите заграждения с дължина около 1000 метра, които са целите омазани с мазут, бяха оставени на Централното пристанище в Бургас – в морето. И досега са там. Идете да видите как и с какво ги мият“, казаха запознати със случая. В момента около „Мопанг“ няма никакви бонови заграждения, потвърдиха и от водолазното сдружение „Приятели на морето“.
В Созопол тази сутрин пристигна премиерът Борисов да инспектира как ще се източва мазутът от потъналия кораб.
Още от България
МВР награди с плакет простреляния в САЩ български полицай
Кристиян Иванов от полицията на Атлантик сити бе тежко прострелян на 3 юни по време на полицейска операция на North Florida Ave
Делян Добрев напуска политиката: "Време е ново поколение да поеме щафетата"
Добрев е депутат от ГЕРБ 17 години с малки прекъсвания и е един от близките хора на Бойко Борисов, който го подкрепя за решението
Радев пак се оправдава: Заради неудържим ръст на разходите, дефицитът ще бъде доста над 3-те процента
Министър председателят обяви, че ще бъдат предприети стъпки към намаляване на заплатите в някои държавни предприятия и броя на хората, участващи в контролни органи