8 Февруари, 2026

НС затегна мерките срещу финансирането на тероризма

НС затегна мерките срещу финансирането на тероризма

Парламентът затегна мерките срещу финансирането на тероризма като прие предложение на кабинета и описа подробно в закон кой попада под ударите му.

В черния списък вече ще влизат и физически и юридически лица, групи и организации, спрямо които са наложени санкции за тероризъм или финансирането му с регламент на Европейския парламент и на Съвета, с резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

Отделно правителството ще има свой списък с потенциални терористи. В него ще се включват лица, срещу които е образувано наказателно производство за тероризъм, финансиране на тероризъм, набиране или обучаване на отделни лица или групи от хора с цел извършване на тероризъм, образуване, ръководене или членуване в организирана престъпна група, приготовление към извършване на тероризъм, подправка на официален документ с цел улесняване извършване на тероризъм.

Там ще попадат и тези, за които има достатъчно данни, че осъществяват дейност, свързана с тероризъм или с финансирането му.

С промените в Закона срещу финансирането на тероризма, приет на първо четене днес, вече се дава право и на ДАНС да съставя актове за нарушения, а не само МВР.

На всички, които са попаднали в списъците, ще бъдат блокирани финансовите средства и всякакви икономически ресурси.

Сподели:

Коментари (0)

Николай Денков: Без съдействието на службите базата в Петрохан не може да съществува

Николай Денков: Без съдействието на службите базата в Петрохан не може да съществува

За да няма спекулации, институциите - включително гл. прокурор, министър на вътрешните работи и ДАНС, трябва да изяснят кой или кои са убийците

Дъжд и облаци днес, сняг и студ през новата седмица

Дъжд и облаци днес, сняг и студ през новата седмица

През първите дни от новата седмица вятърът ще се ориентира от североизток и с него ще прониква студен въздух

Харалан Александров: Радев вече не се прави на оракул, за да не изплаши потенциалните си избиратели

Харалан Александров: Радев вече не се прави на оракул, за да не изплаши потенциалните си избиратели

Според него след Великден ще има някакво своеобразно връщане към "нормалността", която в момента е силно застрашена