Няма завишени нива на радиация у нас в следствие на взрива на ракетна площадка близо до руския град Архангелск. Това съобщиха от Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението. Главен комисар Николай Николов обясни, че не са получавани информации за движещ се към страната ни радиационен облак:
"Никакво повишаване на нормите не е засечено на територията на нашата страна, още повече, че не сме получавали от съседни страни данни за увеличени нива на радиация. Всъщност трябва да ви кажа, че обработката на всички тези данни се извършва от нашата Агенция за ядрено регулиране, която участва в световния обмен на подобен тип информация. За България не са отчетени такива нива. Моделите показват, че такъв облак няма да мине над България", каза главен комисар Николай Николов.
Базираната във Виена Организация по Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити заяви вчера, че общо четири руски станции за мониторинг на радиацията са спрели да ѝ предават информация след мистериозната експлозия край Северодвинск. Агенцията отбелязва, че това предизвиква подозрения, че Русия е въздействала на станциите. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков подчерта, че предаването на данни от станциите за мониторинг на радиацията има доброволен характер.
Руската държавна корпорация "Росатом" призна, че при експлозията край Северодвинск на 8 август са загинали нейни служители, припомня Ройтерс.
Фактор
"Никакво повишаване на нормите не е засечено на територията на нашата страна, още повече, че не сме получавали от съседни страни данни за увеличени нива на радиация. Всъщност трябва да ви кажа, че обработката на всички тези данни се извършва от нашата Агенция за ядрено регулиране, която участва в световния обмен на подобен тип информация. За България не са отчетени такива нива. Моделите показват, че такъв облак няма да мине над България", каза главен комисар Николай Николов.
Базираната във Виена Организация по Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити заяви вчера, че общо четири руски станции за мониторинг на радиацията са спрели да ѝ предават информация след мистериозната експлозия край Северодвинск. Агенцията отбелязва, че това предизвиква подозрения, че Русия е въздействала на станциите. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков подчерта, че предаването на данни от станциите за мониторинг на радиацията има доброволен характер.
Руската държавна корпорация "Росатом" призна, че при експлозията край Северодвинск на 8 август са загинали нейни служители, припомня Ройтерс.
Още от България
Румен Радев назначи човек на Доган за заместник-министър на икономиката
Левент Орхан Мемиш беше депутат от 51-вото Народно събрание. На парламентарните избори през октомври 2024 г. бе избран от листата на коалиция "Алианс за права и свободи" от 20-и МИР – Силистра
Онлайн петиция за запазване оригиналния вид на концлагера „Белене“
Превръщането на „Белене“ в „нова“ туристическа атракция е обида към паметта на жертвите, пише в документа. В него се настоява държавата да поеме отговорност за запазването на историческото наследство от най-ново време и да приложи европейския опит, като постави на „Белене“ основите на държавен музей-мемориал.
Делян Добрев подаде заявление за напускане на НС
Очаква се оставката му да бъде разгледана и гласувана от народните представители в пленарна зала през тази седмица