7 Декември, 2025

Кътев: Ако няма споразумение между Сакскобургготски и държавата за имотите до септември, може да осъдят България за милиони

Кътев: Ако няма споразумение между Сакскобургготски и държавата за имотите до септември, може да осъдят България за милиони

Олимпи Кътев

"Не може царя да бъде единственият човек в България, който да няма собственост. Не обсъждам решенията на съда – правилни или неправилни, те са взети. Съществува и една независима съдебна инстанция извън България, която решава финално. През септември изтича 5-месечният срок, който съдът в Страсбург даде на българската държава и на наследниците на царското семейство да се споразумеят за тези имоти и да приключи тази сага. Царя подаде ръка преди няколко месеца и каза, че е готов да обсъдят и да се постигне споразумение", коментира пред бТВ бившият областен управител Олимпи Кътев, който върна "Врана" на семейството на Симеон Сакскобургготски по времето, когато той беше премиер.

По думите му, след като Софийския градски съд, който на първа инстанция реши, че дворецът "Врана" е собственост на държавата, а не на бившия премиер Симеон Сакскобургготски, ако не се стигне до споразумение, България може да бъде осъдена за милиони.

"През 1947 г. отечественофронтовското правителство на Кимон Георгиев одържавява всички частни имоти и вещи на царското семейство. Къде има в света държава, която да одържавява държавно имущество? Ако тези дворци, вилици, чинии и чаши са били държавни, защо трябва да се одържавяват", попита Кътев.

"Ако се стигне до там държавата да вземе двореца "Врана", скоро там ще бъде резиденция на някой от олигарсите, а мотивът ще бъде, че държавата няма пари да го стопанисва", прогнозира той.





Сподели:

Коментари (0)

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

"Подготвени са два влекача, които са готови да отидат и да го изтеглят на вече съвсем безопасно място. И разбира се, да се види какво превозва този кораб."

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Трети ден танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол.

Стачки в Гърция: Може да има затруднения с движението през границата

Стачки в Гърция: Може да има затруднения с движението през границата

На границата с Турция трафикът е интензивен на ГКПП "Капитан Андреево" и на ГКПП Лесово - на изход, за товарни автомобили.