7 Декември, 2025

Областният управител на София-област Емил Иванов хвърли оставка

Областният управител на София-област Емил Иванов хвърли оставка

Областният управител на София-област Емил Иванов (ДПС) е депозирал вчера оставката си пред служебния премиер Георги Близнашки. Това потвърди пред "Дневник" Иванов.

Той посочи, че решението му е свързано с това, че отново е издигнат за водач на листата на ДПС в София-област. И се е съобразил с призива на премиера областните управители, които ще са кандидат-депутати, да се оттеглят, а не да излизат в отпуск. Според решение на ЦИК обаче лицата на държавни длъжности могат да са кандидат-депутати, но трябва да излязат в отпуск по време на предизборната кампания. "Този номер с отпуските не ни върши работа. Има очевидна несъвместимост в случая. Всички областни управители трябва да бъдат на местата си, а не да излизат в отпуск по време на подготовката на изборите", заяви неотдавна Близнашки.

В предстоящите избори областните управители имат важна роля, защото по закон те изпълняват задачи, свързани с организационно-техническата подготовка на изборите. При тях се провеждат консултациите за членовете на Районните избирателни комисии (РИК) (в т.ч. и избират кой да бъде секретар, т.е. да държи печата на комисията), те получават и съхраняват изборните книжа - преди и след изборите.

За няколко седмици служебният кабинет смени общо девет областни управители. Шестима от тях бяха от квотата на БСП (Перник, Стара Загора, Сливен, Русе, Монтана и Варна), а трима от ДПС (Плевен, Благоевград и Пловдив).

Миналата година, около месец и половина след избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС, назначението на депутата от ДПС Емил Иванов за областен управител на София област предизвика вълна от недоволство. 

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”