5 Февруари, 2026

Обрат: Вместо наказание, Москов дава награда на хирурзите, спасили живот

Обрат: Вместо наказание, Москов дава награда на хирурзите, спасили живот

Здравният министър Петър Москов обяви, че ще награди хирурзите в многопрофилната болница в Русе, които спасиха живота на 45-годишен мъж. След като установили, че на пациента с прободна рана в сърцето му остават не повече от 40 минути живот, а най-близката кардиохирургия е на час и половина път, хирурзи и анестезиолози направили животоспасяваща операция на пострадалия мъж.

Ако се следват стриктно правилата, сега НЗОК трябва да глоби и болницата, и опериращите лекари, защото отделението, в което се е случило това, не е било на необходимото ниво за подобни операции, а лекарите не са кардиохирурзи. Мъжът трябвало да бъде транспортиран до Варна. Москов, който е болен от грип и се лекува вкъщи, се включи в БТВ след дискусия за това, дали е редно да се наказват лекари, положили Хипократова клетва да спасяват човешки животи. Той ще пренебрегне разпоредбите в закона и дори ще награди колегите си в Русе.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Грозев стана  "Европейски журналист на годината“

Христо Грозев стана "Европейски журналист на годината“

Присъдиха му една от най-престижните журналистически награди в Европа за разследването на Ян Марсалек, Wirecard и връзките му с руските тайни служби.

Надежда Йорданова: Извършва се покушение срещу изборните права на българите в чужбина - президентът да наложи вето

Надежда Йорданова: Извършва се покушение срещу изборните права на българите в чужбина - президентът да наложи вето

"Ограничението от 20 секции е непропорционално, необосновано, нарушава духа на Конституцията"

ПП-ДБ поиска президентът да наложи вето на промените в Изборния кодекс

ПП-ДБ поиска президентът да наложи вето на промените в Изборния кодекс

Промените, които от ПП-ДБ искат да бъдат спрени, са във връзка с намаляването на броя на избирателните секции извън Европейския съюз