6 Декември, 2025

Образователният министър: Създаваме награда "Евлоги и Христо Георгирви"

Образователният министър: Създаваме награда "Евлоги и Христо Георгирви"

"Насилието и неуважението в училище са сред основните проблеми. Въпросът за дрогата все по-малко се коментира сред учениците. В тази връзка МОН ще насочи работата си за преодоляването на тези проблеми. В тази насока ще помага и МВР. 

Засилването на социалната корпоративна отговорност е друга стъпка, която трябва да бъде предприета.

МОН ще учреди награда на името на братята Евлоги и Христо Георгиеви, която ще се присъжда за меценатство в областта на образованието и науката, стана ясно от брифинга. Разработването на план за въвеждане на информационните технологии в училище е друга мярка, предлагана от екипа на проф. Танев.

Трябва да се въведат промени и в двустепенната система на образованието, защото тя не работи добре, смята министърът. "На лице е вакуум на връзката между образование и производство, както и между образование и наука", посочи Танев. Въвеждане на 4-степенна образователна система е предложението на МОН, с което те смятат да преборят проблема.

"Първата степен ще бъде предучилищното и училищното образование, а втората – колежанското. То ще предлага професионално образование и майсторска диплома. Ако ученикът пожелае да учи още една година, той ще получи и колежанско образование. Дипломата ще дава възможности и за кандидатстване във висши учебни заведения. Колежите ще бъдат нови звена, но с обвързаност с местните професионални гимназии", поясни министърът на образованието.

Промените във висшето образование също стоят на дневен ред. Освен факултетите, вече и департаментите ще бъдат основни университетски звена. Ще бъдат създадени центрове за върхови постижения, които да обединяват изследователска и производствена дейност, стана ясно от брифинга. МОН иска промени в Закона за професионалното образование, Закона за висшето образование, както и в Закона за научните изследвания. Майчиният език ще бъде задължително избираема дисциплина. Предметът нито ще отпадне, нито ще бъде задължителен в училищата, каза още проф. Тодор Танев.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”