Министърът на образованието Тодор Танев призна, че вероятно цели няколкостотин квестори са участвали в изнасянето на информация за матурите. "В Регионалните инспекторати, въпреки подозренията-няма проблем. Проблемът главно е в по-малките населени места и в квестори, които са учители.
Точният брой на квесторите не се знае, тъй като не сме пратили навсякъде проверки, поради липса на състав в МОН, но вероятно са няколкостотин квестори", бяха точните думи на министъра на образованието. Квестори са изнесли информацията за матурата след 8,30 ч. повече в страната, отколкото в столицата, добави той, цитиран от БГНЕС.
Според думите на Танев това се случвало от години. В началото на месеца заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева заяви относно изтеклите въпроси на матурите, че продавачът на резултатите е признал, че това е негов бизнес от четири години. По-рано директорката на професионалната гимназия „Васил Левски” в Ихтиман Гергана Йорданова бе посочена като организатор на схема за преписване.
Ето каква е била схемата – в 8:00 МОН изпраща матурата. Освен на учениците обаче, матурата се предава на екип от учители, които я решават и пращат SMS на учениците. Пращала съм SMS от служебния телефон на директорката – г-жа Гергана Йорданова, разказа една от учителката. Самата Йорданова определи обвиненията срещу нея като клевети. Никога в училище не са раздавани пищови на ученици, спазвали сме всички инструкции за сигурност. Мой бивш служител не съм заплашвала, а тази служителка, която говори за мен, не е присъствала на матура и беше две години в майчинство, като е освободена на 15 май тази година, каза директорката.
Още от България
Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула
"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя
Георг Георгиев: Радев поля всички с леден душ - подкрепата за Украйна ще бъде ревизирана
"Тревожно намерение, което ще следим с внимание дали ще бъде потвърдено и в самите предстоящи разговори с партньорите в Брюксел утре"
Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие
"Когато реша да го оглася, ще дойда да го направя в Стара Загора", коментира тя по темата дали ще се впусне в битката за президент на идващите избори