14 Август, 2026

Офшорните зони крият собствениците на 15 милиарда лева

Офшорните зони крият собствениците на 15 милиарда лева

Анализ на офшорната зависимост в България, Европейския съюз и в световен контекст направи Димитър Събев, координатор "Данъчна справедливост" пред БНР.

"Събрах данните за офшорните зони, данните за преките чуждестранни инвестиции, които тези офшорни зони са направили в България и се оказа, че те са над 2 милиарда евро. Говорим за пари от офшорни зони, които са се влели в българската икономика. Оказва се, че една пета от чуждестранния капитал в България е от офшорни зони".

Според Димитър Събев, България има характеристики на офшорна зона с ниските данъци и големите вратички, които позволяват у нас въобще да не се плащат данъци. Малко известен факт е, че в обновения списък на Украйна с офшорните зони в Европа, България е с такъв статут

Офшорните зони се създават за прикриване на собственост, казва той:

"Официалните данни показват, че се прикриват собствениците на 15 милиарда лева. Това са български собственици, вероятно политици, хора на високи обществени позиции, които не могат да покажат, че имат 5,10 или 20 милиона или, че имат 50% от капитала на дадена компания. Естествено е, че ще използват офшорни фирми, които крият реалния собственик".

Сподели:
ЦИК прие хронограмата за изборите за президент и вицепрезидент нн 25 октомври

ЦИК прие хронограмата за изборите за президент и вицепрезидент нн 25 октомври

До 17:00 ч. на 9 септември партиите и коалициите подават заявления в ЦИК за регистрацията за участие в изборите за президент и вицепрезидент. Също до 9 септември ЦИК регистрира партиите и коалициите за участие във вота.

Ивайло Мирчев: Има риск руски нефт да бъде представян като казахстански в "Лукойл Нефтохим Бургас"

Ивайло Мирчев: Има риск руски нефт да бъде представян като казахстански в "Лукойл Нефтохим Бургас"

" В британските документи не пише, че кабинетът е извършил някакъв дипломатически подвиг .Самото британско финансово министерство изрично записва, че уведомяването за дейност по лиценза не представлява удостоверяване, че въпросната дейност действително е разрешена", пише той

Радев омайва синдикатите: Ангажирани сме с устойчивото развитие на българската енергетика

Радев омайва синдикатите: Ангажирани сме с устойчивото развитие на българската енергетика

В срещата участваха вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев, вицепремиерът Атанас Пеканов и министърът на енергетиката Ива Петрова.  

Коментари (0)