9 Април, 2026

Огнян Минчев:Бойкотът на парламента е примитивизъм, а подкрепата му - далавера

Огнян Минчев:Бойкотът на парламента е примитивизъм, а подкрепата му - далавера

Огнян Минчев

Само хора лишени от демократична политическа култура могат да призовават за подобно действие, казва политологът

"Бойкотът - висша форма на участие в политиката!" Ако това е мнение, изказано от действащ политик, би било достойно за съжаление, но все пак разбираемо като защита на текущ интерес в определена ситуация.  Така политологът Огнян Минчев коментира вчерашното изявление на социолога Кънчо Стойчев, с което оправда действията на БСП в Народното събрание.

Когато подобно твърдение се изказва от анализатор - или от човек, който претендира да споделя експертиза, експертно мнение в политиката, става дума за съзнателна недобросъвестност и скъсване с каквито и да е норми и стандарти на професионална етика. С каква мотивация? Политическа пристрастност - засилена с допълнителни стимули. Познавате не от вчера господина. Бойкотът на парламентарния процес е примитивна форма на политическо действие, породена от безпомощност и практикувана от хора и организации, лишени от демократична политическа култура. В случая с настоящия бойкот имаме позиция на БСП, подкрепена от свързани с нея и кръговете около нея "експерти", които са щедро стимулирани да създават и задълбочават политическа криза. Не казвам, че политическа криза няма, или че няма основания за подобна криза. В усповията на демокрация, кризата, подобно на всяко друго политическо явление се решава с инструментите и процедурите на демократичния институционализъм. Бойкотът е примитивизъм, а подкрепата му – далавера, казва още в коментара си Огнян Минчев.

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници