14 Април, 2026

Огнян Минчев: Москва с присмех ни казва – контролираме дори паметта на Стамболов

Огнян Минчев: Москва с присмех ни казва – контролираме дори паметта на Стамболов

Огнян Минчев

Благодарение на този държавник България се еманципира от мъртвата хватка на руската империя

„Ако имахме капчица достойнство щяхме отдавна да сме учредили една истинска асоциация за съхранение и популяризиране делото на Стефан Стамболов”. Така политологът Огнян Минчев коментира инициативата на Института по лидерство към УниБИТ, известен като Библиотекраския да раздаде за пореден път Почетния знак „Стефан Стамболов”. Негови носители тази година станаха Пловдивският митрополит Николай и омбудсманът на Република България Мая Манолова. Двамата са номинирани за личен лидерски принос към българската духовност, но критериите не са ясни. 

„Ако до 1944 г. съществува независима българска държава, ако българският народ и днес има национално съзнание и свяст - колкото и да са проблемни, причината за това е делото на Стефан Стамболов за еманципиране на България от мъртвата хватка на руската империя. Това дело е подвиг в условията на онази епоха, в която геополитическата игра се води от великите сили, а малките народи са най-често заложници и васали. Стамболов постави България на картата като достойна и независима държава. Е, добре, не ни ли е срам днес Димитър Иванов и Шаренкова да раздават награди на името на Стамболов, а ние да стоим и да гледаме? Това е целенасочено унижение - от Москва с присмех ни казват: "Ние контролираме дори паметта за този, на чийто пример си мислите, че можете да разчитате", казва политологът.

Сподели:

Коментари (0)

Оригинални знамена и оръжия на въстаници в изложба за 150-годишнина от Априлското въстание

Оригинални знамена и оръжия на въстаници в изложба за 150-годишнина от Априлското въстание

Сред тях са знамената, поръчани от революционера Георги Бенковски, както и Карловското знаме, свързано с дейността на Васил Левски и Карловския революционен комитет

Натоварени пътища към София, близо 200 хил. коли се прибират в столицата

Натоварени пътища към София, близо 200 хил. коли се прибират в столицата

По-рано днес в тунел „Витиня“ аварира камион, което блокира движението и образува километрични опашки. Въпреки че движението беше частично възстановено в изпреварващата лента, трафикът е изключително забавен.

Задържаха водач на камион, блокирал умишлено движението в тунел "Витиня"

Задържаха водач на камион, блокирал умишлено движението в тунел "Витиня"

Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ започват проверка на транспортната фирма. От институциите заявиха, че ще реагират строго на такива действия.