Мажоритарната система не е подходяща за в България. Твърдението, че така ще бъдат излъчени по-качествени личности,които да са отговорни пред избирателите си, няма да се случи в българската действителност. Това заяви политологът Огнян Минчев в ефира на btvradio. Там той изложи аргументите си срещу референдума иницииран от Слави Трифонов и недостатъците на мажоритарната система.
Тук имаме висока степен на олигархизация. Когато става дума за национално-политическо равнище, степента на публичност, оттам на отговорност на политическите партии, на политическите лидери, които вземат решения, е по висока, отколкото на местно ниво, обшинско, градско, областно равнище. Там определени икономически групировки много по-лесно установяват контрол върху цялостния живот на града, на селото, на общността . Така могат пряко да влияят върху избора на изпълнителните лица .
Минчев коментира и позицията, подписана от 30 преподаватели, изследователи в областта на политологията и др, хора, които познават ефектите на различните избирателни системи. По думите му, всички те категорично заявяват , че въвеждането на мажоритарна избирателна система за парламентарни избори не е подходящо за България.
Вторият проблем е свръхконцентрация на властта. Тази президентска кампания води до изпразване от съдържание ролята на президента и подчиняването му на интересите на определени партии. Мажоритарният избор е поляризиращ.
Абсолютното мнозинство в ръцете на една партия носи определени рискове при настоящата ситуация в България По-разумно е българското управление да бъде основано върху присъствието на повече от 2-3 партии, заяви той. Дори да се две или три, това не е от особено значение, важното е да има някакъв механизъм на преразпределение и баланс на властта. Нещо, което при настоящата, да я наречем условно една и половина партийна система, в България, при която имаме една голяма партия, една втора, която е наполовина на голямата, имаме една етническа, която концентрира властта в определени региони, при една мажоритарна система ще се получи концентрация на властта в ръцете на тези три партии, каза той
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство