26 Декември, 2025

Огнян Златев: Добре е и в България да водим дебат каква Европа искаме

Огнян Златев: Добре е и в България да водим дебат каква Европа искаме

Огнян Златев

Представянето на Бялата книга за бъдещето на ЕС е нов исторически момент, това е нормален еволюционен етап от развитието на един процес. Такъв е прочитът на Огнян Златев, ръководител на представителството на Европейската комисия в София.

В интервю за БНР той изтъква, че според него сме стигнали до повратна точка, провокираща откровен разговор. Необходима е трезва оценка на постигнатото досега и да начертаем пътя накъде ще се развиваме занапред, подчерта Златев.

Той е категоричен, „е добре дебатът каква Европа искаме след 10 години да се води и в момента у нас, тъй като сме в предизборна ситуация.

Запитан за възможните грешки, допуснати във функционирането на ЕС, Огнян Златев напомни, че преди 60 години, когато Съюзът е бил учреден, геополитическата обстановка и философията, с която той е бил създаден, са били съвсем различни, докато сега сме в съвсем друг исторически момент.

Неминуемо е някои неща да са били изпуснати във визията по време на създаването на ЕС, подчерта той и допълни, че когато бащите-основатели са подписвали договора, никой не си е представял, че ЕС ще бъде това, което е днес.

Относно тезата за Европа на няколко скорости, Огнян Златев допусна известна спекулативност, тъй като по думите му различни орбити съществуват и в момента в ЕС. 
Отделните страни-членки участват в различни структури  и сега се намират в различни орбити. С оглед на това според Златев спекулативно се поставя акцент върху въпроса за Европа на няколко скорости.

Трябва да се върви към още по-тясно сближаване в рамките на ЕС, тъй като глобалните предизвикателства са все повече, смята още Огнян Златев. 

Сподели:

Коментари (0)

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Минималните температури в повечето райони са между минус 5 и 0 градуса, а в котловините и по високите полета на места може да е и по-студено

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков