19 Май, 2026

Окончателно: Цонев, Попов и Сантиров невинни за подкуп

Окончателно: Цонев, Попов и Сантиров невинни за подкуп

Върховният касационен съд окончателно оневини по обвинението в даване на подкуп бившия министър на отбраната Николай Цонев, бившия финансист Тенчо Попов и съдията Петър Сантиров.

Съдът коментира остро и критично работата на прокуратурата по делото, включително и качеството на протеста срещу двете оправдателни присъди на Софийския градски и Софийския апелативен съд.

Магистратите определят като хаотични аргументите в протеста и признават, че са изпитали затруднение при установяване на прокурорските възражения.

Въпреки това, според мотивите на върховните съдии делото е емблематичен пример за провокация към подкуп, инсценирана и проведена от следователя Петьо Петров, сега шеф на Столичното следствие.

Това обаче не е изследвано от прокуратурата, която на три съдебни инстанции твърдеше, че подсъдимите са предлагали пари на Петров, да "смачка" разследване срещу бившия министър на отбраната Николай Цонев. Затова следователят е получил 20 хиляди евро подкуп.

Съдът смята още, че настоящият шеф на Столичното следствие е действал под ръководството на лица от службите за сигурност, полицията и държавното обвинение.

Съдиите Татяна Кънчева, Биляна Чочева и Юри Кръстев подробно излагат аргументите си, за да приемат, че е налице провокация към подкуп, като не визират проведените и записани разговори между подсъдимите и Петьо Петров. Тримата върховни съдии са категорични, че още при първоначалните контакти между тях идеята за даване на подкуп е била на Петьо Петров.

Делото "Цонев, Попов, Сантиров" ще се запомни със скандалния арест на бившия военен министър Николай Цонев на първи април 2010-а година и видеокадрите, разпространени от МВР, на които тогавашният заместник-градски прокурор Роман Василев го обявява за "абсолютен престъпник" и го слага на колене.

През септември миналата година стана ясно, че България е признала, че при ареста e била нарушена Европейската конвенция за правата на човека. Признанието е дошло в отговор на жалбата на Цонев пред Съда в Страсбург.

Сподели:

Коментари (0)

Времето днес: Дъжд и гръмотевици в Южна България, слънце по морето

Времето днес: Дъжд и гръмотевици в Южна България, слънце по морето

Значителна облачност, следобедни валежи и възможни гръмотевици се очакват днес в Южна България и планинските райони. Температурите ще достигнат до 24 градуса, а по Черноморието времето ще остане предимно слънчево.

Божанов: От ПБ предлагат скандални промени в правилника на НС - ограничават правата на опозицията

Божанов: От ПБ предлагат скандални промени в правилника на НС - ограничават правата на опозицията

"Колеги управляващи, оберете си поне малко авторитарните желания"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

„Чувстваме се поласкани и се радваме, че избрахте Германия за първото си посещение“