Традиционното шествие #ДАНСwithme подкрепи окупацията на студентите, чийто протест отново се концентрира на кръстовището около Ректората на Софийския университет и не се стигна до блокада на Орлов мост.
Протестиращите се събраха около 18.00 часа пред сградата на Ректората, блокирайки няколко пъти кръстовището на бул. "Цар Освободител" и бул. "Васил Левски".
В началото на протеста се получи леко спречкване между полицаи и протестиращите относно правото на гражданите да блокират движението. Един от служителите на МВР обясни, че му е разпоредено да се грижи за спокойствието на шофьорите заради лошото време и хлъзгавия път.
Малко след това студенти от Софийския университет се включиха в протеста и така броят на недоволните се увеличи двойно. Едва тогава те успяха да блокират отново кръстовището пред Ректората, викайки: „Окупация" и „Оставка".
Като атракция на протеста тази вечер бяха група младежи, които въртяха въжета с огън на фона на дъждовното време.
Това е 146-ият ден от протестите срещу правителството на Пламен Орешарски. Гражданското недоволство избухна след назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС на 14 юни.
На 23 октомври студенти окупираха най-голямата аудитория в Софийския университет - 272-ра. Акцията им бе форма на протест срещу председателя на Конституционния съд проф. Димитър Токушев и решението на институцията Делян Пеевски да бъде възстановен като народен представител. Протестът бе обявен за безсрочен, а Ректоратът - напълно окупиран, след като студентите промениха първоначалното си намерение акцията да продължи няколко дни.
Акцията на студентите от Алма Матер бе подкрепена от техни колеги в много университети в столицата и страната. Десетки преподаватели също подкрепиха студентите. Стотици хора излязоха по улиците на демонстрации с плакати „Студенти, с вас сме”.
Още от България
Борисов: От австрийските служби разбрах за сигнали до българските - не свикват КСНС, за да не извадят реалните заплахи
"И щом Демерджиев казва, че са взети мерки и е засилена охраната – това засяга тяхната лична охрана. Видях кортежа на Радев във Варна – 10 коли, 40 човека"
Току-що научих, че олиото в Сърбия е с четири евроцента по-евтино, отколкото в България. Бесен съм!
"Та лелята на Джокович казала на Сретан, че заплатата на Джокович била незнамсиколко. Смятай! Къде са сърбите, къде сме ние…", пише той
Удължиха с месец бедственото положение край завод „Емко“
Причината е наличието на невзривени остатъци след експлозията в един от складовете за боеприпаси