12 Август, 2026

Олигарх подгони журналист, видя се “герой” в негов материал

Олигарх подгони журналист, видя се “герой” в негов материал

Онлайн порталът EurActiv публикува материал, в който става ясно, че оплакването на Корпоративна търговска банка (КТБ) е било изпратено до Европейската комисия и Европарламента по повод на коментар на журналиста Светослав Терзиев.

В материал в рубриката “Наблюдател” на в. "Сега" журналистът свързва критиката в първия антикорупционен доклад на ЕК срещу концентрацията на медиите в България с имената на банкера Цветан Василев, медийните магнати Делян Пеевски и Ирена Кръстева, което очевидно е подразнило банкера.

Изданието обяснява практиката в официалните доклади на Комисията да не се използват имена и акцентира на правото на журналистите да ги тълкуват.  Официален представител на ЕК, който е пожелал да остане анонимен, заявил пред EurActiv, че журналистите са "свободни да интерпретират докладите на ЕК както преценят". Той е посочил, че Комисията прави всичко възможно да ги улесни, като обяснява ясно ситуациите и понякога посочва функцията на човека, за когото става дума.

"Медийната свобода е важен принцип. Имената са очевидни за тези, които четат докладите и за журналистите, които ги тълкуват", казва още представителят на ЕК. 

Изданието уточнява, че той по никакъв начин не е индикирал, че намира споменаването на Пеевски, Кръстева и Василев за неподходящо.

Помолен от EurActiv да коментира, журналистът Светослав Терзиев е заявил, че целта на КТБ е "да провокира страх и автоцензура сред журналистите извън медийната империя на Кръстева и Пеевски".

Журналистът е подчертал пред изданието, че оплакването на КТБ е разгледано от българската комисия по журналистическа етика. На 14 февруари комисията се е произнесла, че неговата статия не нарушава етичните и професионални правила, тъй като в нея ясно е разграничена информацията за доклада от неговия коментар.

EurActiv допълва още, че Терзиев е носител на журналистическата награда на Европейския парламент за 2011 г. в категорията печатни медии.

 

Сподели:
Бивш офицер от КГБ: Русия удари в България, когато всички гледаха към Естония, Полша и Финландия

Бивш офицер от КГБ: Русия удари в България, когато всички гледаха към Естония, Полша и Финландия

"Да се взриви в България единственият завод за боеприпаси, които се използват за старите образци съветска техника — аз слабо вярвам в такива съвпадения", заяви Сергей Жирнов

Рейналдо:  Жертвахме абсолютно всичко, за да излезем крайни победители

Рейналдо: Жертвахме абсолютно всичко, за да излезем крайни победители

"АЕК Атина е един много сериозен съперник, както и всички досега. Днес ще се порадваме, а от утре е подготвяме за следващия мач“, заяви той

Големи пожари бушуват край Благоевград и Хасково, захапаха къщи

Големи пожари бушуват край Благоевград и Хасково, захапаха къщи

Осем противопожарни екипа и тежка верижна техника са мобилизирани в борбата с пожар, избухнал край тополовградското село Българска поляна.

Коментари (0)