11 Май, 2026

Омбудсманът: Сагата КТБ се проточи прекалено

Омбудсманът: Сагата КТБ се проточи прекалено

„Твърде дълго продължи сагата Корпоративна търговска банка”, каза националният омбудсман Константин Пенчев пред БНР.

Той подчерта, че най-сетне трябва да се намери институция, която да сложи край на това и да реши какво правим – оздравяваме банката, фалираме ли я, или избираме друг вариант. „Не може хората да бъдат държани в тази агония, това е безобразие. Тези месеци на пълно бездействие и нищо неправене не са полезни нито за евентуалните инвеститори, нито за хората, чиито пари са в КТБ”, добави Пенчев.

Според него отговорността за тази ситуация трябва поеме БНБ. По думите му, той се запознал с аргументите на БНБ и като юрист е изцяло несъгласен с доводите й. „Това е шикалкавене и прехвърляне на топката на други институции. Предложението на министър Порожанов е добро, но не може нито министърът, нито който и да било друг да разпорежда, трябва БНБ да разреши проблема", отсече омбудсманът.

По отношение на действията на главния прокурор Сотир Цацаров по казуса КТБ той изтъкна, че когато главният прокурор покани ръководството на БНБ, то отива под строй, а когато омбудсманът направи това, то би го отминало с презрение.

Сподели:

Коментари (0)

Съдът решава дали да се огласи колко струва охраната  на Делян Пеевски

Съдът решава дали да се огласи колко струва охраната на Делян Пеевски

Това каза пред БНР адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация"

Сухопътните ни войски се вкючиха в международното учение „Scorpions Legacy 2026”

Сухопътните ни войски се вкючиха в международното учение „Scorpions Legacy 2026”

Формированията, заедно с Многонационалната бригада Югоизток на НАТО, се изправят пред сложни предизвикателства, които целят укрепване на оперативната съвместимост и по-високо ниво на многонационално сътрудничество

Йотова брани Радев за цените: Не е популизъм, а битка за оцеляване

Йотова брани Радев за цените: Не е популизъм, а битка за оцеляване

„Първата задача на правителството е да изнесе реалните данни — колко струва поскъпването на живота за българите“, заяви тя