Организирането на избори е голямо изпитание, особено след последните четири години, когато се засилиха съмненията в обществото, че се правят не дотам честно. Макар да се организират от администрацията, отговорността за тях е на правителството - Според премиера, макар Изборният кодекс все още да не е готов, съществува принципно разбиране, че бюлетините ще бъдат изготвяни само в печатници с опит в отпечатването на ценни книжа и бланки под отчет като бандероли, билети, формуляри с фискална значимост. "Голямо внимание ще обърнем върху контрола на този процес, за да се гарантира в максимална степен, че няма да се повторят инциденти като костинбродския", подчерта Орешарски.
По повод водената от правителството политика министър-председателят изтъкна разбирането си, че всеки нов кабинет трябва да продължава добрите практики, които е заварил, и да коригира лошите. "През последните двадесетина години всички правителства започваха от нулата. Ние нямаме такава амбиция. Например, не прекратихме нито един договор, напротив - ускорихме разплащанията по вече сключените, и това ни донесе успех в края на годината, ако бъде отчетен сериозният ръст в усвояването на средствата от еврофондовете", коментира Орешарски, цитиран от БГНЕС.
Той посочи, че са необходими подобрения в редица сфери, но с най-голямо значение са образованието - по отношение на професионалното обучение и качеството във висшето образование; здравеопазването - модернизирането на спешната помощ, по-ефективен контрол върху "източването" на НЗОК, въвеждането на електронна здравна карта; администрацията - рационализация на звената и електронизация на услугите, което освен че ще облекчи гражданите и бизнеса, е и антикорупционна мярка.
Премиерът каза също, че въпреки добрите резултати в края на миналата година, не е доволен от работата на двете приходни агенции. "Има огромни възможности и те не са разкрити. Тази година ще бъде ключова за тях, ще видя дали ще реализират големите ни амбиции", посочи той.
Големият приоритет пред кабинета остава борбата с безработицата, но резултатите не могат да се очакват за една година, коментира министър-председателят. По думите му тенденциите не могат да бъдат обърнати в толкова кратък срок заради съществуващата инерционност в икономиката. "Дори перфектни мерки да вземем, трябва бизнесът да инвестира. А ние трябва да осигурим освен всичко друго, и стабилност. Засега не се справяме като общество", смята премиерът.
Той припомни, че ако една инвестиция се прави сега, тя е замислена преди месеци или година. Не случаен е фактът, че 2013 г. е била най-слабата година по обем чуждестранни инвестиции - малко над 1 млрд. евро, което министър-председателят определи като "близо до нулата". Подобряването на бизнес климата той посочи като една от най-важните задачи, която ще спомогне и за реализирането на социалните политики. Част от стъпките са свързани с намаляването на свръхрегулациите, които освен че затрудняват бизнеса, не предотвратяват и негативните ефекти върху потребителите.
Премиерът се обяви също за промяна в нагласите, че всеки, който инвестира, е мошеник. "Той създава работни места и блага. Ако гледаме на него като на спекулант, ще останем винаги бедни", заяви министър-председателят. По този повод Пламен Орешарски коментира, че печалбата е нормален резултат от правенето на бизнес, но се обяви против свръхпечалбите, чиято тежест се понася от потребителите.
Запитан за енергийните проекти в България, премиерът посочи, че те ще допринесат не само за разкриване на работни места, но и за стабилността на енергийната ни система и важността на страната ни като разпределителен център. Той отхвърли спекулациите за обвързване на реализацията им с външни политически влияния. "Нашето общество отдавна е направило избора си - ние сме евроатлантическа страна. Не обвързвайте икономиката и ориентацията към евроатлантическите структури. Това са различни неща", каза премиерът и изтъкна неразкрития потенциал на източните пазари.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."