16 Януари, 2026

Орешарски иска да запази Изборния борд

Орешарски иска да запази Изборния борд

 

По време на последното заседание на Изборния борд, в което участва премиерът, той е изтъкнал, че препоръките, които са били направени от изминалите заседания, са впечатляващи и в голяма степен могат да бъдат добър ориентир при усилията за подобряване на изборните правила. 

Предлагам да обсъдите възможността да запазим тази рамка, която не е разписана по надлежен ред от бюрократична гледна точка, но има вече установена добра практика. Да запазим съществуващата организация, която ще ни бъде много полезна при изработването на новия Изборен кодекс”, заяви премиерът. 

Днес в Министерски съвет се провежда последното заседание на Гражданския борд за свободни и прозрачни избори. Той е председателстван от проф. Емилия Друмева, а участници в него са зам.-председателят на парламента Мая Манолова, проф. Михаил Константинов от Информационно обслужване, Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда.

Гражданският борд, председателстван от бившия конституционен съдия проф. Друмева, заработи по време на служебното правителство, около месец преди извънредните парламентарни избори. До създаването му се стигна отчасти под натиска на исканията за по-голям граждански контрол върху институциите по време на февруарските протести.

 

Сподели:

Коментари (0)

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“ събира помощи за бедстващите.

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

По думите ѝ е жалко, че в момента няма личности на политическия хоризонт в България и това се отразява на състоянието на политиката. "По време на прехода имаше личности - Стефан Савов, Иван Костов, който направи много за България и за прехода, много смело го направи."

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 4.3 млрд. евро.