Цената на водата в София ще поскъпне от 1 април с 18%, каквото бе първоначалното намерение на КЕВР, пише БЛИЦ. От 1 април кубик вода в София, който в момента струва 1,82 лева с ДДС, вече ще се се плаща от домакинствата по 2,16 лева. Това е повишение от 18 процента.
Предложението на "Софийска вода" бе водата да поскъпне с 32 на сто през 2017 година, догодина – с 47 процента, през 2019 година - с 57%, през 2020 година - с 64%, а през 2021 година - със 71 процента.
На работна група е възложено в срок от три дни да прецени дали при определяне на цената на водата трябва да се приложи записаната в концесионния договор между Столичната община и "Софийска вода" норма на печалба от 17% или определената от КЕВР през април 2016 година и оспорвана пред Върховния административен съд норма от 9,94%, която при това през януари тази година отново е била променена от регулатора на 17 на сто.
Заради оказания при общественото обсъждане на новите цени натиск върху регулатора от страна на Столичният общински съвет, омбудсмана и редица потребителски организации, според които цените не са икономически обосновани и нормата на печалба е прекалено висока, което бе прието като аргумент от КЕВР, първоначалните очаквания бяха, че тарифите ще бъдат ревизирани надолу.
На закритото заседание на комисията обаче преобладаващи са били становищата, че КЕВР трябва да прилага записаната в концесионния договор норма на възвръщаемост.
Фактор
Предложението на "Софийска вода" бе водата да поскъпне с 32 на сто през 2017 година, догодина – с 47 процента, през 2019 година - с 57%, през 2020 година - с 64%, а през 2021 година - със 71 процента.
На работна група е възложено в срок от три дни да прецени дали при определяне на цената на водата трябва да се приложи записаната в концесионния договор между Столичната община и "Софийска вода" норма на печалба от 17% или определената от КЕВР през април 2016 година и оспорвана пред Върховния административен съд норма от 9,94%, която при това през януари тази година отново е била променена от регулатора на 17 на сто.
Заради оказания при общественото обсъждане на новите цени натиск върху регулатора от страна на Столичният общински съвет, омбудсмана и редица потребителски организации, според които цените не са икономически обосновани и нормата на печалба е прекалено висока, което бе прието като аргумент от КЕВР, първоначалните очаквания бяха, че тарифите ще бъдат ревизирани надолу.
На закритото заседание на комисията обаче преобладаващи са били становищата, че КЕВР трябва да прилага записаната в концесионния договор норма на възвръщаемост.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци