Това се съобщава на официалния сайт на Агенцията. Цялата разсекретена част чети ТУК.
От документите е видно, че са били наблюдавани сайтовете аfera.bg, frognews.bg, opasnite.net63.net, вестник "Уикенд" и вестник "Шоу", където обект на нападки е бил тогавашният служител на ДАНС Алексей Петров.
Разсекретена е само частта с издадените заповеди за образуване на делото през 2008 година, както и хората, които са подслушвани.
Делото е образувано, за да се установи откъде в Агенцията изтича информация към медиите. Зелена светлина за разработката е дал сегашният и.д. шеф на ДАНС Владимир Писанчев.
Преди време самият Писанчев пък отрече да е правил каквото и да е самоволно. По-късно стана ясно, че заповедта за стартирането на делото е на тогавашния шеф на агенцията Петко Сертов.
От разсекретената част става ясно, че съдът е дал разрешение да се подслушват телефоните на Недялко Йорданов Недялков, който се е водел с псевдоним "Галерия 3", и Мартин Златков - той е с псевдоним "Галерия 1" и "Галерия 2". И двамата към онзи момент са собственици на "Ню медиа груп", която тогава издава в."Уикенд".
Спрямо Недялков и Златков са били използвани всички възможни специални разузнавателни средства - подслушване, проследяване, наблюдение, фотографиране, видеозаписване, звукозаписване.
Те са следени, за да се установи от кои служители на ДАНС получават секретна информация.
В документите е описано, че разследването е показало, че между отделните статии, публикувани в сайта на Огнян Стефанов, има определена взаимовръзка, както и че данните са получени от различни служители, на различни нива в ДАНС.
"От цялостния анализ на упоменатите факти може да се направи извод, че
съществува своеобразен "център", където се селектира, обобщава, преработва и манипулира информацията, касаеща дейността и процесите в ДАНС", е записано в публикуваната разработка.
Тя е прекратена, след като е засечено изтичане на информация за нея. Това е станало след прихванат разговор между Люба Кулезич и бившата депутатка от ДСБ Елиана Масева. От публикуваните разсекретени документи става ясно още, че са изискани телефонни разпечатки за разговорите и на още лица - най-вероятно Огнян Стефанов, Младен Мутафчийски, Татяна Дончева, издателят на вестник "Шоу" Пламен Каменов, издателите на "Афера" Веселин Данов и журналистката Веселина Томова, които са посочени поименно.
В разработката е посочено "да бъдат направени разпечатки на мобилните телефони на лицата, имащи отношение към публикациите, свързани с дейността на ДАНС, с цел засичане и установяване на източниците им на информация".
Проверявани са били и телефоните на Иван Драшков, Цветлин Йовчев и на други тогавашни служители на ДАНС.
За всички горепосочени обаче няма данни да са били под контрол, включително и да са били подслушвани.
От разсекретените документи става ясно, че са следени контактите на тогавашната дептутка от БСП Татяна Дончева.
Припомняме, че скандалът около "Галерия" гръмна през септември 2008 г. , когато депутати от вътрешната парламентарна комисия откриха телефоните си в списъците с подслушвани лица в рамките на "Галерия".
ИД „Галерия” е открито в дирекция „Сигурност на ДАНС” на 12.08.2008 г. по разпореждане на председателя на ДАНС Петко Сертов за извършване на проверка за изтичане на вътрешна информация от Агенцията, както и публикации в пресата и интернет, съдържащи класифицирана информация на ДАНС.
По делото е работено в периода август-септември 2008 г. Работата по делото и използването на специални разузнавателни средства (СРС) са били съгласувани с ръководството на Агенцията, а придобитата информация – своевременно докладвана. Във връзка с публикации в медиите за прилагани по ИД „Галерия” специални разузнавателни средства, през м. септември-октомври 2008 г. е извършена проверка на оперативния отчет и използваните СРС в дирекция „Сигурност на ДАНС”. Комисията е констатирала, че ИД „Галерия” е открито в съответствие с нормативната регламентация на дейността по оперативния отчет на Агенцията и използваните по делото СРС са прилагани в съответствие с изискванията на Закона за специалните разузнавателни средства.
В края на 2008 г. Софийска военноокръжна прокуратура отказва да образува досъдебно производство поради липса на данни за извършено престъпление от общ характер от страна на служители на ДАНС при откриването и воденето на ИД „Галерия”. Делото е архивирано на 09.06.2009 г.
През м. септември 2009 г. делото е предоставено на Комисията за контрол на ДАНС към 41-то Народно събрание и е върнато в ДАНС през м. октомври 2009 г. Същия месец делото е предоставено на Софийска градска прокуратура и е върнато в ДАНС през м. юни 2013 г.
Част от информацията в публикуваните документи, представляваща специфични признаци, позволяващи идентификация на лица, или данни за структурни звена на ДАНС, е заличена в съответствие с изискванията на Закона за защита на личните данни и Закона за защита на класифицираната информация.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство