19 Февруари, 2026

От Фонда за лечение на деца: Мащабните реформи в здравната система са експеримент с човешкия живот

От Фонда за лечение на деца: Мащабните реформи в здравната система са експеримент с човешкия живот

Снимка: bTV

В надзора на НЗОК няма подготвени хора, които да разглеждат специфичната документация, твърди Пенка Георгиева

Предстоящите мащабни реформи в здравната система са експеримент с човешкия живот, а зад тях може би прозират и лобистки интереси. Това коментира в студиото на „Тази сутрин” членът на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца Пенка Георгиева.

От началото на следващата година фондът минава към здравната каса, но съветът към него ще бъде закрит. Именно той беше звеното, което се занимава със заявленията на тежко болни деца. „Не може да тръгнеш срещу децата на България”, категорична беше Георгиева. По думите й в надзора на НЗОК няма подготвени хора, които да разглеждат специфичната документация.

Освен това има и чисто законови проблеми, свързани с това за какво касата има право да плаща и къде може да го прави (напр. няма как да се поемат разходите за терапия в Турция или Англия след брекзит).

Твърденията на шефа на касата д-р Дечо Дечев, че са допускани злоупотреби с офертите за лечение Георгиева насочи към зам.-управителя на касата, който разписва формулярите – това никога не е било отговорност на фонда. По думите й обаче не е нарушение заявления да идват и без оферта, защото чуждите болници не могат да предоставят винаги прогнозна сума за лечение.
Сподели:

Коментари (0)

Анкета: Имате ли доверие на новия служебен кабинет?

Анкета: Имате ли доверие на новия служебен кабинет?

Днес служебният премиер Андрей Гюров представи състава на своето правителство. Има ли изненади сред служебните министри на Гюров?

Атанас Славов: Има съмнения, че  в хижа "Петрохан" са ползвани и СРС-та и наблюдение

Атанас Славов: Има съмнения, че в хижа "Петрохан" са ползвани и СРС-та и наблюдение

"Андрей Гюров е безспорен професионалист и човек с интегритет. Човек, който не е част от модела „Пеевски – Борисов“", обясни той

Димитър Ганев: Кабинетът „Гюров“ е съставен от хора, свързани през годините с ПП–ДБ

Димитър Ганев: Кабинетът „Гюров“ е съставен от хора, свързани през годините с ПП–ДБ

„Купеният вот е част от по-голяма деформация на изборния процес – става дума за контролирания вот“