3 Юли, 2026

От ЦИК предупреждават, че броенето след местния вот ще е дълго

От ЦИК предупреждават, че броенето след местния вот ще е дълго

От ЦИК предупреждават, че броенето след местния вот ще е дълго. Това се дължи на „сложността на местните избори” Това съобщи председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Ивилина Алексиева пред в. "Преса". Тя подчертава, че по-бавното отчитане, повторното въвеждане на данните и обявяването на резултата ще сведе до минимум евентуални грешки при преброяването.

Новото тази година е, че за първи път в гласуване за местна власт ще бъдат приложени преференциите и така избирателите ще могат да пренареждат листите на общинските съветници от всяка партия, като посочат предпочитаните претенденти. Условието даден кандидат да премине на по-предни места в листата е да е получил не по-малко от 7 на сто от общинската избирателна квота, която се изчислява като се раздели броят на действителните бюлетини в общината на броя на общинските съветници.

Алексиева не изключва варианта бюлетините за местния вот да се печатат в чужбина, ако кабинетът вземе подобно решение. Миналата седмица печатницата на БНБ, която според Изборния кодекс единствена може да отпечата нужните близо 4 хил. вида бюлетини и изборните книжа, повтори опасенията си, че няма да успее да се справи със задачата. След консултации в парламента финансовият министър Владислав Горанов съобщи, че се обмислят различни варианти, включително и купуване на допълнителна техника за печатницата на БНБ

Огромният брой бюлетини и отчитането на преференции за съветниците във всички общини ще натовари много повече от обикновено членовете на секционните комисии и затова ЦИК ще води разговори с финансовия министър Владислав Горанов за увеличаване на възнагражденията им, казва Ивилина Алексиева.

Сподели:
Протестиращи срещу Радев: Политиката на кабинета е рискова за страната, зависим е от Русия

Протестиращи срещу Радев: Политиката на кабинета е рискова за страната, зависим е от Русия

Те изразиха недоволството си от прекомерния дефицит, заложен в бюджета, замразяването на обезщетенията за майчинство и закриването на Комисията по досиетата

София, Бургас, Варна и Пловдив официално поискаха домакинството на "Евровизия 2027"

София, Бургас, Варна и Пловдив официално поискаха домакинството на "Евровизия 2027"

Милена Милотинова заяви, че обществената телевизия търси не просто място за провеждане на най-голямото музикално събитие, а град-партньор, с който който заедно да извърви целия път до май 2027 година

Кабинетът няма договорка с „Литаско“, но от ПБ се надяват да избегнат арбитраж - снишавайки се пред Москва за санкциите

Кабинетът няма договорка с „Литаско“, но от ПБ се надяват да избегнат арбитраж - снишавайки се пред Москва за санкциите

"Ние ценим работата на „Нефтохим“ и не искаме да я загубим като възможност"

Коментари (0)