„Мястото на бившия концлагер „Белене” на остров Персин е свещено, защото то е напоено с кръвта на мъченици и е важно то да бъде превърнато в място за памет и почит на жертвите на тоталитарния режим от 1944-1989 г.”. Това заяви отец Паоло Кортези, цитиран от сайта desebg.com
Отец Паоло Кортези, който през април 2014 г. организира създаването на Инициативен комитет за лагера „Белене”, заяви, че в момента архитекти работя безвъзмездно по проект за превръщането на Втори обект на концлагера в парк-мемориал.Вече четири години той служи в гр. Белене.
Освен поддържането на сградите, в които през средата на 80-те години на ХХ век са въдворени без съд и присъда над 500 български турци, проектът предвижда и възстановяването по описание и спомени на бивши лагеристи от края на 40-те и началото на 50-те години на лагера с неговите бараки, карцер, охранителни вишки и огради.
Паралелно с това се предвижда да бъде доизграден започнатия от репресираните в началото на този век паметник, чийто бетонен постамент е излят на мястото на Втори обект, но е останал недовършен. На трето място отец Кортези предвижда изграждането на музей, който ще бъде на отделно място в гр. Белене, в който да бъде представена историята на лагера, просъществувал в периода 1949-1959 г. и възобновен през 1985 г. Неговата мечта е паркът-мерориал за лагера „Белене” да стане част от международната мрежа на другите музеи и местата за жертвите на тоталитарните режими.
Тазгодишното поклонение на лагера „Белене” ще се състои на 30 май 2015 г., събота от 9 часа. В програмата са включени изиграването на пиеса за живота и съдбата на лагеристите, в която ще участват деца от Белене по идея на отец Паоло Кортези, панихида в памет на жертвите, изказвания, както поднасяне на венци и цветя. За първи път ще бъде показана и изложба, озаглавена „Памет на концлагера Белене”, чрез която ще бъде разказана историята на най-големия лагер за политически противници на комунистическия режим в България чрез спомените, документите и рисунките на бивши лагеристи.
Тази година поклонението ще премине под наслов „Белене – мост между поколенията”. „Време е да има промяна. Репресираните от комунизма намаляват с всяка изминала година. След промените те бързо бяха забравени, но е важно да приемеме, започнатото от тях и паметта за жертвите да се пази от гражданското общество”, заяви Паоло Кортези.
От 1 юни 2015 г. насетне мястото може да бъде посещавано групово или единично, както в работни дни, така и в събота и неделя, като е необходимо само носенето на лична карта. Отец Кортези поема ангажимента за информиране на администрацията на затвора за такива посещения и да съдействие за организирането им.
Свещеникът съобщи, че вече над 400 души вече са се включили в инициативата за превръщането на „Белене” в място на памет. Той разбира, че 25 години след промените в България все още има хора, които се страхуват да говорят за престъпленията, а други ги е срам, тъй като са свързани с политиката на тогавашната БКП.
Около 150 души от членовете на инициатива са жители на Белене, което опровергава доскорошните изследвания, че беленчани се срамуват от съществуването на лагера в близост до града. Други над 150 души са българи от други краища на страната, а около 80 души са чужденци от Италия, Франция, Испания и Холандия.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"