Паметник на писателя дисидент Георги Марков ще бъде открит на площад „Журналист” в София. Символичният акт ще бъде направен лично от президента Росен Плевнелиев. Тази година се навършват навършват 85 години от рождението на Георги Марков.
Инициативата е част от инициативата "25 години свободна България", подпомогната от комитета "Памет за Георги Марков". Финансирането е осигурено от американската фондация "Сейнт Джордж фаундейшън", създадена от политическия емигрант д-р Георги Лазаров. Идейният проект на паметника е на скулптора Данко Данков
„Човекът, за когото трябва да говорим е Георги Лазаров, това е негов личен акт. Трябва да се гордеем и да се срамуваме. Ние сме слабо общество, защото не успяхме да направим това, което успя да направи един българин в чужбина.” Това коментира журналистът Христо Христов по повод събитието в ефира на БТВ. „ДС е толкова добра в своите манипулации, ще излезе, че всички са агенти.” коментира той и призова историята на този период от историята да влезе в учебниците.
Авторът на "Задочни репортажи за България" напуска страната през 1969 г. и след кратък престой в Италия при брат си, се установява в Лондон, където започва работа като журналист в българската секция на Би Би Си (1972), а по-късно започва да сътрудничи и на радиостанциите "Дойче веле" и "Свободна Европа".
През 1972 г. Марков е изключен от СБП и осъден от българския съд задочно на 6 години и 6 месеца затвор като невъзвращенец. На 7 септември 1978 г., рождения ден на тогавашния комунистически водач Тодор Живков, при разминаване с непознат мъж на моста "Ватерло" в Лондон Георги Марков усеща убождане в дясното си бедро. В следващите няколко дни здравословното му състояние рязко се влошава и той умира на 11 септември в лондонската болница "Сейнт Джеймс" от отравяне на кръвта. При аутопсията в бедрото му е открита миниатюрна сачма с каналчета, в която е била вкарана отрова, вероятно с рицин.
Още от България
Министър Милошев освободи Съвета на директорите на НДК
Новият Съвет на директорите избра за изпълнителен директор Ия Петкова-Ангелова
Данаилов: Европейският надзор установи, че на „ДаллБогг“ липсват до 640 млн. лв., отнемането на лиценза беше неизбежно
"Парите не са инвестирани правилно и са недостатъчни, за да може да се посрещнат претенциите от всички хора, които са били пострадали и имат претенци към дружеството“
Асен Василев: Замразени плащания за майките и пенсионерите, водопад от евро за...
"Увеличението на задълженията трябва да върви ръка за ръка с увеличението на правата. А правата на гражданите в проектобюджета на Гълъб Донев са замразени", смята той