След поименна проверка, поискана от левицата, се оказа, че в залата присъстват 100 депутати. Народните представители обсъждаха около пет часа текст, предложен от опозицията - председателят, заместник-председателят и секретарят на избирателните комисии да не могат да бъдат от една и съща партия или коалиция. В момента това условие важи само за председателя и секретаря.
На вота догодина няма да има възможност за преподреждане на листите с кандидати за депутати, стана ясно при окончателното гласуване на промените в Изборния кодекс в парламента. ГЕРБ се отметна от преференциалния вот, който заложи при приемането на новите изборни правила преди две години, като в пленарната зала одобри предложение на правната комисия за отпадането му.
От дебати за новите изборни правила в парламента се стигна до обяснения за прашки и СПИН. Повече от четири часа ГЕРБ и БСП спориха по текста дали опозицията да има право на представители в ръководството на изборните комисии. Това стана повод за взаимни обвинения в манипулация на изборите.
„Забавно е да се гледа как някои хора са забравили какво са правили преди четири години”, обяви лидерът на РЗС Яне Янев. „Когато Станишев беше премиер, Азер Меликов се разхождаше по прашки в Информационно обслужване и нагаждаше резултати. Скачате и правите дискусията порнографска”, възмути се той.
Мнозинството в парламента отхвърли и предложението на ДПС да отпадне изискването за уседналост на местни и евроизбори. Депутатите отхвърлиха и искането на БСП да се върне изборът на районни кметове в София, Пловдив и Варна.
Още от България
Битката с огньовете край Мездра, евакуираха деца
Край Мездра се запали вилната зона над града. Битката с огъня продължи часове наред. Бяха евакуирани деца.
Българският посланик в Украйна Златин Кръстев връчи акредитивните си писма на президента Зеленски
Зеленски е обърнал внимание на исторически добрите взаимоотношения между нашите народи и специално внимание на ролята на България за сигурността на Черно море
Кабинетът ще разглежда няколко ключови теми на днешното си редовно заседание
Сред тях са организацията на президентските избори, цени на стоки и услуги, подпомагане на българските общности и медии в чужбина