Народното събрание ратифицира споразумението за разполагане на свързочен батальон на НАТО на територията на страната. Комуникационно-информационната система (КИС) НАТО ще бъде изградена в Горна Малина.
Разполагането на свързочен батальон на НАТО у нас бе подкрепено от 120 народни представители, 21 гласуваха против, а 5 се въздържаха. Срещу предложението гласуваха всичките 11 депутати от "Атака" и още 10 от БСП. Веднага след първото гласуване по ускорена процедура се проведе и задължителното второ гласуване от Народното събрание, като предложението отново бе подкрепено от мнозинството със сходен резултат.
Острите дебати по тази ратификация започнаха още вчера със скандал между Волен Сидеров и представители на Патриотичния фронт. От "Атака" категорично възразиха срещу разполагането на този батальон, като според Сидеров той ще бъде използван в бъдеще за координация на военни действия на територията на Украйна.
„Преговорите за това споразумение са започнали при Станишев, а договорът е подписан при Орешарски. Днес ние изпълняваме нещо, което е на финала на своето развитие”, обясни депутатът от ГЕРБ Владимир Тошев. Той обвини левицата в шизофреничност, защото например техният представител в комисията по отбрана Ангел Найденов е подкрепил споразумението. "Не става въпрос за бойна техника, а за няколко компютъра и няколко предавателя. Става въпрос за комуникационно-информационен център, и то модул от него", обяви Тошев. От ДПС пък обявиха, че категорично ще подкрепят споразумението, защото имат ясен евроатлантически профил и са убедени, че изграждането на центъра на НАТО в Горна Малина е част от националната сигурност.
През 2009 година Военният комитет на НАТО и впоследствие Северноатлантическият съвет взима решение в България да бъде сформиран национален мобилен комуникационен модул в състава на Втори свързочен батальон на НАТО. Личният състав на този модул на наша територия ще се състои от двама офицери и 55 сержанти и войници, които се осигуряват от страната домакин.
Още от България
Столичната община: Ще спрем строежа на небостъргача на бул. "Черни връх"
В отговор на забележките на съда, столичният кмет Васил Терзиев подписа нова заповед за служебно изменение на План за застрояване на терена
Румен Радев назначи човек на Доган за заместник-министър на икономиката
Левент Орхан Мемиш беше депутат от 51-вото Народно събрание. На парламентарните избори през октомври 2024 г. бе избран от листата на коалиция "Алианс за права и свободи" от 20-и МИР – Силистра
Онлайн петиция за запазване оригиналния вид на концлагера „Белене“
Превръщането на „Белене“ в „нова“ туристическа атракция е обида към паметта на жертвите, пише в документа. В него се настоява държавата да поеме отговорност за запазването на историческото наследство от най-ново време и да приложи европейския опит, като постави на „Белене“ основите на държавен музей-мемориал.