6 Април, 2026

Парламентът отхвърли две "проруски" искания - на БСП и Атака

Парламентът отхвърли две "проруски" искания - на БСП и Атака

С 58 гласа "за", 76 "против" и 29 "въздържал се" парламентът отхвърли искането на лидера на "Атака" Волен Сидеров в четвъртък да бъде изслушан външният министър Даниел Митов за отказа на въздушно пространство за руски самолети с "хуманитарна помощ" за Сирия.

Вчера стана известно, че българското външно министерство не позволи преминаването на руски военно-транспортни самолети на път за Сирия в периода 1 - 24 септември с аргумента, че има съмнения за това дали на борда им има хуманитарна помощ, както Русия декларира. 

Не закъсня и реакцията на Русия, която побърза да поиска обяснение за позицията на България  руският външен министър Михаил Богданов. По думите му, ако българските власти имат съмнения, те трябва да обяснят, какъв е проблемът.

Българското правителството излезе с категорично решение да не допусне преминаване на руски самолети за Сирия. Според Волен Сидеров обаче, това е грешна политика, която добавя още един негативен щрих към поначало грешната външна политика на България. Затова той настоя министърът да докладва пред парламента дали е упражнено над него друго влияние, външно, за да вземе това решение.

Парламентът отхвърли и поредното пето искане на БСП за обсъждане на проекторешение, с което да се задължи правителството да иска преразглеждане в ЕС на санкциите срещу Русия. Във вторник лидерът на БСП Михаил Миков потвърди позицията на партията си, че санкциите срещу Москва са контрапродуктивни пред председателя на групата за приятелство с България в Държавната Дума на Руската федерация.

Сподели:

Коментари (0)

Поптодорова: Иран ще иска външен гарант за преговорите, може би Китай..

Поптодорова: Иран ще иска външен гарант за преговорите, може би Китай..

В собствения кръг на Тръмп има две тенденции. Една група, която казва, че трябва да довършим нещата докрай, т.е. ескалация. Другата опция е той да обяви победа, за което имаше някакви нотки в речта му в сряда, но това е несигурно, каза бившият посланик на България в САЩ

Емилия Русинова наруши мълчанието, не каза нищо за "Осемте джуджета" и Петьо Еврото

Емилия Русинова наруши мълчанието, не каза нищо за "Осемте джуджета" и Петьо Еврото

След седмици мълчание Емилия Русинова отрече твърденията за връзки с Петьо Петров – Еврото, но избегна ключови въпроси. Междувременно проверката е иззета от ГДБОП, а властите обсъждат дисциплинарно производство на фона на нарастващ обществен и институционален натиск.

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

Инспекторите установяват съхранение на храни при неподходяща температура, с липсващи етикети на български език и на продукти с нарушена цялост на опаковките, както и лошо хигиенно и техническо състояние