30 Април, 2026

Парламентът поряза реформаторите - отхвърли промените в Закона на БНБ

Парламентът поряза реформаторите - отхвърли промените в Закона на БНБ

Парламентът отхвърли на първо четене промените в Закона за БНБ, направени по предложение на Реформаторския блок, които целяха регламентиране на възнагражденията на ръководството и служителите в централната банка.

Срещу тях възразиха от ГЕРБ и ДПС. От Патриотичния фронт и БСП приветстваха предложените промени. Но накрая законопроектът беше отхвърлен с 50 гласа "за", 30 "против" и 39 "въздържали се".

С промените се предлагаше основното месечно възнаграждение на управителя на БНБ да бъде 95 на сто от размера на възнаграждението на председателя на Народното събрание, а на подуправителите - 90 на сто от възнаграждението на управителя на БНБ.

За останалите членове на Управителния съвет се определяше основно месечно възнаграждение от 80 на сто от това на гуверньора на Централната банка, за директорите на дирекции - 70 на сто, а за останалите служители - до 60 на сто в зависимост от длъжността, отговорностите, притежаваната квалификация и прослужения стаж. Предвиждаше се още допълнителното възнаграждение да не може да надхвърля основната заплата за съответния месец, информира бТВ.

Със законопроекта се предлагаха и промени, с които се регламентираха възнагражденията на ръководствата и служителите на КЗК, КРС, КФН, КЕВР, СЕМ също в съответствие със заплатата на председателя на парламента.

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

На влизане на срещата съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че е изключително важно ПП и ДБ да съставят единна парламентарна група, за да противодействат на концентрацията на власт