7 Декември, 2025

Парламентът реши: Синдик влиза в КТБ

Парламентът реши: Синдик влиза в КТБ

Депутатите, които приеха и на второ четене извънредните поправки в Закона за банковата несъстоятелност, спешно решиха проблема с временния синдик, който ще влезе в КТБ. 

Законодателните промени бяха поискани преди седмица от премиера Бойко Борисов. Мотивите на министър-председателя бяха, че активите на банката се разграбват и това трябва да се спре с временен синдик.

След като съдът отказа да го назначи, депутатите промениха по спешност закона. Това стана без гласове против и с четирима „въздържал се“.

С новите текстове се дава възможност на временния синдик при определени условия да може да иска прекратяване, разваляне или унищожаване на сделки, по които банката е страна. Той ще може да внася отменителни искове, с които да атакува сключени преди отнемането на лиценза сделки по прихващания.

Така ще могат да бъдат атакувани сделки по прихващания от датата на поставяне на банката под специален надзор.

Законът предвижда временният синдик да публикува ежеседмични отчети за дейността си. Финансовият министър пък ще може да го смени, ако той не изпълняват своите правомощия. Тези текстове в поправките бяха предложени от БСП. Мотивът, с който Мая Манолова ги защити, е пълната липса на прозрачност за това, което се случва в банката.

Емил Димитров – Ревизоро от Патриотичния фронт пък обяви промените за единствените възможни в сегашната ситуация.

„На нас ще ни бъде зададен един въпрос – вие какво направихте, за да спасите парите ни? Има един отговор – всичко“, каза той. Според Ревизоро измененията може да не са най-добрата мярка или най-навременната, но са единствената възможна.

Сподели:

Коментари (0)

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Той подчерта, че за новия бюджет е постигнат изненадващ синхрон между работодатели и синдикати: „Всички промени са подкрепени както от работодателите, така и от синдикатите. Няма никой в тази държава, който е на институционално ниво и да е против този бюджет.“ 

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

„Напрежението през последната година не е спадало, но моето усилие беше тези процеси да протичат в рамките на НС“

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

"Подготвени са два влекача, които са готови да отидат и да го изтеглят на вече съвсем безопасно място. И разбира се, да се види какво превозва този кораб."