15 Януари, 2026

Парламентът реши: Възстановяват здравните права с вноски 5 години назад

Парламентът реши: Възстановяват здравните права с вноски 5 години назад

Здравноосигурителните права се прекъсват, ако не са внесени повече от три месечни вноски през последните 60 месеца или пет години. Това гласуваха на второ четене с промените в Закона за здравното осигуряване в парламента.

Досега периодът на дължими здравни осигуровки за възстановяване на здравните права беше три години. Това правило важи за хората, които не попадат в социалните категории, чиито здравни осигуровки се поемат от държавата като на децата, студентите и пенсионерите. Хората с прекъснати здравни права дължат пълните суми за изследвания и лечение в болница като частни клиенти.

В преходните и заключителните разпоредби на законопректа за здравното осигуряване, който депутатите обсъждат цял ден, е предвиден гратисен период от шест месеца след обнародването на документа. В тези месеци нередовните платци могат да погасят задълженията си към здравната каса не за пет, а за три години и да си върнат здравните права. Предстои депутатите да одобрят и тази подробност.

Спорът какъв да е срока на дължимост на вноските към НЗОК започна веднага щом се заговори за промяна и с критики към здравния министър, който искаше периодът да е цели 15 години. 

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".

Теменужка Петкова: Индексираме еднократно възнагражденията с 5%, инфлацията е 3,5%

Теменужка Петкова: Индексираме еднократно възнагражденията с 5%, инфлацията е 3,5%

Заради твърденията на Асен Василев, че инфлацията е била по-ниска, когато той беше финансов министър, Петкова обърна внимание, че през 2022 г. инфлацията, съгласно индекса на потребителските цени в България, е 16,9%.