24 Март, 2026

Първанов: АБВ и БСП може да управляват заедно, но засега хоризонтът ни е близък

Първанов: АБВ и БСП може да управляват заедно, но засега хоризонтът ни е близък

БСП и АБВ биха могли да бъдат заедно в едно управление. Това заяви лидерът на АБВ Георги Първанов пред БНТ. Той обаче бе категоричен, че настоящото обединение между двете партии ще важи само за президентските избори, а на парламентарните те ще се явят отделно. Така лидерът на АБВ разсея спекулациите за сътрудничество с БСП в по-далечна перспектива. 

В студиото той изтъкна, че не бива някой да се притеснява, че ще бъде изместен в едни бъдещи парламентарни избори. Първанов подчерта, че сега целта е спечелването на президентските избори, но се надява с БСП да се срещнат в едно управление след бъдещите парламентарни избори.

"Искам да разсея спекулациите в това отношение - хоризонтът на това взаимодействие са президентските избори. Не бива някой да се притеснява, че ще бъде изместен в едни бъдещи парламентарни избори от водаческо място, от листите. Твърде вероятно, даже бих казал сигурно, че на парламентарните избори, когато и да са те, ние ще бъдем в два - надявам се еднопосочни потоци, не противодействащи се, противоборстващи се, както беше в предишните 3-4 избора. Сега голямата цел е спечелването на президентските избори, ако това се случи, би могло да отвори вратата и за една много по-голяма промяна в българската политика. Може да се срещнем в БСП не в единна предизборна коалиция за парламентарни избори, но може би - и дано - в едно управление след подобни избори".

Първанов определи номинацията на ген. Радев като "печеливша". "Генерал Радев е не просто компромисна фигура, той е безкомпромисна фигура, със своето поведение, своят професионализъм, държавническо мислене и действие. Той е кандидатурата, която би могла не просто да ни обедини, но да ни доведе и до един наистина добър успех на президентските избори, което е по-важно да бъде един добър президент.", каза Първанов.

Сподели:

Коментари (0)

ВАС спря окончателно поскъпването на синята и зелената зона в София

ВАС спря окончателно поскъпването на синята и зелената зона в София

ВАС приема, че възраженията на Столичния общински съвет за недопустимост и неправилност на определението на първоинстанционния съд в обжалваната част са неоснователни

Георги Георгиев: Хората ще повярват в съдебната система, когато видят виновните зад решетките

Георги Георгиев: Хората ще повярват в съдебната система, когато видят виновните зад решетките

Всяка система сама трябва да печели общественото доверие. Това е работата на правосъдната система – да не се занимава сама със себе си, а да решава проблемите на хората, смята то

Най-съвременният самолетоносач на САЩ излиза от операцията в Близкия изток

Най-съвременният самолетоносач на САЩ излиза от операцията в Близкия изток

Както съобщава Business Insider, първият в своя клас американски кораб на ВМС на САЩ Gerald R. Ford се намира в пристанището на залива Суда – база на САЩ и НАТО