За първи път жена ще командва българските рейнджъри в Афганистан. Това е 26-годишната лейтенант Славена Желязкова от бригадата в Карлово, показа репортаж на Нова тв.
Тя е завършила с пълно отличие военното училище. Заедно с останалите рейнджъри са преминали тримесечен курс на подготовка. В състава на 31-вия български контингент за Афганистан са включени общо 110 военнослужещи от Карлово и Сливен - жените са девет.
Славена Желязкова ще командва 60 бойци, които ще охраняват военното летище в Кандахар. Това стана ясно по време на тържествената церемония по изпращането на българския контингент в Карлово.
Към Кандахар младата армейка ще поеме сгодена. Целият контингент ще бъде под командата на полковник Руси Русев от Командването на Сухопътните войски, а смелата Славена ще е командир на взвода за охрана. „Тя е безспорният лидер на формированието, което командва”, коментира Руси Русев.
Мъжът до нея също е военен. Мечтата й е, когато се прибере у нас , да се омъжи за годеника си. А с парите от мисията да си купи жилище.
В Афганистан българските рейнджъри ще изпълняват задачи, включени в международната мисия на НАТО, подчера и военният министър Николай Ненчев. Той им подари и икона, с която нашите военни се отправиха към летището.
Още от България
Музеите и галериите в Бургас трескаво се подготвят в очакване на „Евровизия 2027“
"Изложбата, която ще представим не е представяна - жизненият цикъл на мъжа от Странджа – от раждането до смъртта му. Всичките етапи, през които минава - дете, юноша, мъж, глава на семейство и старейшина след 50-60 години", разказа за една от изявите директорът на Регионалния исторически музей, Бургас д-р Милен Николов
Андрей Райчев рапортува: Радев изпълнява и трите неща, които обеща на хората
Според бранителя на новата власт градската десница е в огромна грешка като смятат, че ще свалят правителството на „Прогресивна България“ с протести, вместо да се концентрират в предстоящите президентски избори на 25 октомври
Андреева за 100-те дни на Радев: Заявката, че е преборил олигархията, събуди само смях
Много е трудно да си лоялен към руския интерес, а да биеш олигархията в България - генезисът на олигархията у нас е свързан със службите на комунстическия режим, които са много силно свързани със съветските и после с руските служби, коментира политологът