20 Юли, 2026

Първи случай на западнонилска треска у нас

Първи случай на западнонилска треска у нас

В България е регистриран първи случай на западнонилска треска за тази година, след като болестта беше потвърдена при 60-годишна жена от Монтана.

Жената вече е в стабилно състояние, съобщи пред БНР професор Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести:

„Знаете, това е заболяване, предавано чрез комарите и протича със засягане на централната нервна система. Тази жена е била с неврологична симптоматика от около седмица. Вече е добре и нещата при нея вървят благоприятно. Заболяването е заразно, само ако е в острата фаза, в температурната фаза ако някой комар ухапе и пренесе на други хора. Заболяването не се предава директно от човек на човек, предава се само чрез комар или чрез заразена кръв при кръвопреливане“.

Според професор Кантарджиев пикът на западнонилската треска предстои в края на този месец и през септември. 

Сподели:
 "ПП": Радев да рапортува за визите за САЩ, препоръките му на многопластова хартия ли ще са?

"ПП": Радев да рапортува за визите за САЩ, препоръките му на многопластова хартия ли ще са?

Декларацията е във връзка с изказването на премиера Румен Радев, че правителството ще предложи на парламента да разреши пребиваването на американски самолети цистерни на военното летище "Безмер".

Делян Пеевски: Подкрепяме искането за американски самолети в авиобаза “Безмер”

Делян Пеевски: Подкрепяме искането за американски самолети в авиобаза “Безмер”

"От информацията, която получихме става ясно, че искането е свързано с подкрепа на американски операции в региона на Близкия изток и се позовава на двустранното споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, подписано между България и САЩ през 2006 г.", казва той

ДПС: Демерджиев опитва да “бяга пред вятъра” и да прикрие скандал с многобройните му съмнителни сделки с имоти

ДПС: Демерджиев опитва да “бяга пред вятъра” и да прикрие скандал с многобройните му съмнителни сделки с имоти

"Всеизвестните факти за целта и действието на закона “Магнитски” и OFAC, които ангажират единствено американската държава, нямат действие в Европейския съюз и България", твърди той

Коментари (0)