Петте български
медицински сестри, които
прекараха 8 години в либийския затвор по
обвинения за заразяване на деца със СПИН, приветстваха съобщенията, че
заразяването е извършено от либийските спецслужби и може
да поискат обезщетение за страданията и преживяното.
Френският разследващ сайт Mediapart публикува вчера документи, от които стана
ясно, че либийските деца са били инжектирани със заразена кръв от либийското
разузнаване и командири на силови структури.Доказателството бе открито в дневника на Шукри Ганем, който беше премиер при Кадафи от 2003
до 2006 г.
Дневникът, попаднал в крайна сметка в ръцете на френски магистрати, показва, че заразяването е било акт на враждебност към град Бенгази, либийският бастион на съпротивата срещу диктатора Кадафи.
"Тази новина ми даде крила", заяви пред АФП Валя Червеняшка, една от сестрите. Тя припомни и ролята на Сесилия Саркози, предишната съпруга на тогавашния президент Никола Саркози, за освобождаването им.
Другите сестри казаха, че могат да потърся ткомпенсации за преживяното, допълва БГНЕС. "Немислимо е, това е като филм
на ужасите. Виждахме чудовище, заради което прекарахме 8 и половина години в
затвора", сподели Валентина Сиропуло.
Вината на либийските официални представители е доказана. Либийската държава има
активи в чужбина и ние може да бъдем обезщетени“, твърди Кристина Вълчева.
Още от България
Нанков: Незаконното строителство се бори не със снимки от хвърчила, а с административни актове и действия
Министър Шишков да слезе от театралната сцена на политическата
2 Тежки ПТП-та с 5 жертви: "Тракия" е затворена в двете посоки
Движението се осъществява по обходен маршрут през пътен възел „Зимница“ - пътен възел „Петолъчката“ - Карнобат - Айтос - Бургас
Институтът по пътна безопасност изригна срещу Шишков: Министърът забърка невероятна каша
В нарочна позиция те коментира скандалното строителство в "Баба Алино", като изтъкват, че се правят опити да се прилагат двойни стандарти в позицията към незаконния град край Варна