19 Април, 2026

Пилотно: Три общини ще интегрират бежанци у нас

Пилотно: Три общини ще интегрират бежанци у нас

Две-три общини пилотно ще се опитат да интегрират бежанци, като сключат договори за издръжка с тях и получат финансиране за целта, съобщи изпълнителният директор на сдружението на общините Гинка Чавдарова. Тя не пожела да уточни кои са тези населени места. От агенцията за бежанците също заявиха, че не знаят кои са. Чавдарова обаче предупреди да се внимава в пограничните райони, за да се избегне ксенофобия от страна на населението.

Правителството ще парира евентуално недоволство срещу построяването на нови бежански центрове с решението те да бъдат извън населените места. Става въпроc за построяване на затворени лагери за провинили се кандидат-бежанци или такива, които чакат експулсиране. "Кризисните центрове ще са временни и ще се постараем да са извън населени места, от затворен тип", съобщи вчера зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев на кръгла маса за бежанците.

В петък Патриотичният фронт организира митинг в столичния кв. "Овча купел" с настояване кандидатите за бежански статут да бъдат изведени извън градовете и настанени в затворени центрове. Сега има само един център от затворен тип, който беше пуснат миналата седмица в Бусманци. Там вече са настанени 7 души, които участваха в сбиване в Харманли. Предвижда се част от бежанския център в Харманли също да стане от затворен тип. Със сигурност при сегашния брой на нелегалните мигранти МВР ще трябва да построи цял нов закрит център. Той обаче няма да реши въпроса с пренаселеността, пише "Сега".

Социалният министър Зорница Русинова призна, че липсва адекватна социална услуга за децата, като отчете, че през юли е работено по 144 случая с деца от чужд произход. Председателят на синдиката на учителите към КНСБ Янка Такева заяви, че образователната система не е готова да работи с децата мигранти. Това, което създава проблеми на местно ниво, е профилът на мигрантите. Те вече не са семейства, а над 70% са млади мъже, предимно от Афганистан", обясни Филип Гунев.

Те са настанени в общежитието във "Военна рампа" и вероятно няма да получат бежански статут. София обаче не знае какво да прави с увеличаващия се брой афганистанци, тъй като не могат да бъдат върнати в Афганистан. За целта е нужно споразумение реадмисия с Кабул. До този момент такъв проблем нямаше, тъй като повечето афганистанци напускаха страната нелегално.

Сподели:

Коментари (0)

Какъв процент избиратели гласуваха у нас до 12:00 часа?

Какъв процент избиратели гласуваха у нас до 12:00 часа?

Изборният ден ще продължи до 20:00 ч. или докато има чакащи пред секциите за гласуване. Право на вот на предсрочните избори имат 6 575 151 души.

Костадинов: Вотът ми е за бъдещето на България - свободна и независима

Костадинов: Вотът ми е за бъдещето на България - свободна и независима

Вместо лидера на "Възраждане", гласува 14-годишната му дъщеря: „Показвам ѝ как да гласува, но някаква представителка на СИК реши, че тя не може да гласува.“

Балабанов: Дадох глас за нормалност, предвидимост, практичност в името на традиционния консерватизъм

Балабанов: Дадох глас за нормалност, предвидимост, практичност в името на традиционния консерватизъм

Той поясни, че след като продължи да бъде част от политическия живот на страната, ИТН ще работи за промяна в закона за социологическите агенции. Коментарът му има връзка с обстоятелството, че социологическите проучвания дадоха резултат на ИТН под 4-процентната бариера за влизане в парламента.