17 Юни, 2026

Пламен Димитров: Хората работят два пъти повече, отколкото получават

Пламен Димитров: Хората работят два пъти повече, отколкото получават
Пламен Димитров

За да живее нормално четиричленно семейство, е нужен доход от 2400 лева, заяви президентът на КНСБ

Всяка година над 30 000 българи напускат страната в търсене на по-добър живот. Демографската криза е най-големият проблем в страната, въпреки че доходите растат. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров пред БНТ. По думите му, доходите на българите растат, само че върху една много ниска база и така увеличението не може да бъде усетено. Междувременно, цените на ток, парно, вода се вдигат, инфлацията се ускорява и хората усещат едно по-малко увеличение, обясни още Димитров.

"Още през 2014 г. ние от КНСБ предложихме 100 лв. отгоре над заплатите, но тази сума вече не стига. Трябва да се иска поне 15% увеличение на заплатите", аргументира се президентът на КНСБ.

По думите на Димитров, липсва механизъм за увеличение на доходите, защото през годините не успяхме да го договорим с бизнеса. „Увеличението на доходите не може да покрие издръжката на живот в страната. За да може да живее нормално едно четиричленно семейство е нужно да има доход от 2400 лева“, подчерта той.

Той коментира и протеста на медицинските сестри у нас с искане за по-високо възнаграждения и подобравяне условията на труд. "Има сестри, които в момента получават по 600-700 лв., но има и такива, които получават по 1200 лв, за тежък труд обаче, не забравяйте."

„На 11 години в глобален мащаб се повтарят кризите. Никой не знае откъде идват и кой сектор ще засегнат. Аз се съмнявам, че България сама може да се защити, затова трябва да влезем в еврозоната. Социалните рискове са пренебрежими. Няма да има такова кафе, което пием сега“, прогнозира Пламен Димитров.
Сподели:
Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасада с друго от фасада показва, че работят старите схеми

Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасада с друго от фасада показва, че работят старите схеми

Депутатът от ДБ счита, че е резонно ПБ да изтегли номинацията на Асен Меджидиев за подуправител на Здравната каса

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

През този месец имаше още 2 инцидента с трамваи. На 4 юни малко дете и още трима души пострадаха при челен сблъсък на 2 трамвая в столицата.

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Борислав Сарафов подаде оставка от този пост. Членове на колегията отбелязаха, че ситуацията е без прецедент и се е наложило ВСС да действа, след като и.ф. главен прокурор не е предложила кандидат и никой от сегашните заместници в НСлС не е дал съгласие да заеме поста

Коментари (0)