30 Април, 2026

Пламен Орешарски: Няма драма в това, че вдигнахме резерва с 8 млрд

Пламен Орешарски: Няма драма в това, че вдигнахме резерва с 8 млрд

"Изразената загриженост за общата фискална позиция от управление, което намали фискалния резерв, а сегашното правителство го увеличи от 6 на 8 милиарда.

Колко е опасно това?", изрази недоумение премиерът Пламен Орешарски веднага след провала на петия вот на недоверие, внесен от ГЕРБ.

Този пети на недоверие вече утвърди интересна практика - да се атакуват с вотове политики, в които точно настоящата опозиция се провали най-видимо в предходни управленски периоди.

С тези думи премиерът Пламен Орешарски коментира отхвърления пети вот на недоверие към своето правителство - този път за провал във фискалната политика на държавата. 

Следих внимателно тезите и аргументите преди два дни и чух загриженост за правителствения дълг от опозицията, която по времето на своето управление го увеличи с над 4 млрд. лева, припомни Орешарски. Днес това ни принуждава да емитираме нов дълг, разбира се наред и с по-стари такива, посочи той.

Убеждаваха ни колко е лош дефицитът от 3.8%, забравяйки за такива над 4% от предходния мандат, коментира Орешарски. Предходното правителство намали фискалния резерв от 8 млрд. лева на под 4 млрд. лева, а сега той е 6 млрд. лева, посочи премиерът.

Говори се за надути планове за приходи - в края на април те са 30.5% от планираните, като това е най-добрият резултат за последните пет години, тоест включващ и четирите години на ГЕРБ, добави Пламен Орешарски.

Коментираха се и секторни политики и забавени реформи, сякаш в предходния се направиха каквито и да е реформи. Както в енергетиката, така и в здравеопазването заварените дефицити и до днес възпрепятстват развитието, подчерта още министър-председателят.

Фискалната политика не е повод за крайни негативни оценки, които чухме - фискалните ни показатели са между най-добрите измежду 28-те страни членки, категоричен бе Пламен Орешарски, след което благодари на онези народни представители, които са отхвърлили вота на недоверие. /

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

На влизане на срещата съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че е изключително важно ПП и ДБ да съставят единна парламентарна група, за да противодействат на концентрацията на власт