19 Април, 2026

Плажове "отличници" вече зоват летовниците

Плажове "отличници" вече зоват летовниците

Отличните плажове във Варна за една година са се умножили многократно. От 3 перфектни плажни ивици техният брой вече е 10. Те са получили отлична оценка за качеството на водата в последния доклад на Европейската агенция за околната среда

На две ивици водата е станала по-мръсна, като на Офицерския плаж нейното качество е оценено като "лошо”. В проучването, което се прави ежегодно преди началото на всеки летен сезон и има за цел да ориентира туристите, са използвани данни за 2013 г.

Сред "отличниците” големите изненади са Централния и Южния плаж във Варна, които никога досега не са оценявани толкова високо. Другият градски плаж в перфектно състояние е "Бриз Буните”. В тази категория от ивиците в комплекса "Златни пясъци”попадат "Ривиера” и "Морско казино”, а в курорта "Св.св. Константин и Елена” –"Сейнт Елиас” и "Малка Ривиера”. "Отличен” са получили още плажовете "Слънчев ден”, "Кабакум” и "Хижа Черноморец”. От 2007 г., откогато България попада в доклада на агенцията, от варненските плажове единствено "Ривиера” е получавал всяка година най-високата оценка.

Водата на три от плажовете в град Бяла е с отлично качество, като единствено на "Чайка” то е "добро или задоволително”. В тази категория попада и ивицата в курорта "Камчия”. На север от Варна "отличен” са получили плажовете в "Албена”, Кранево и Балчик.

Изследването на Европейската агенция за околната среда обхваща общо 94 ивици в България. От тях на 62 качеството на водите е "отлично”, на 31 – "добро или задоволително”, а единствено на Офицерския плаж във Варна е "лошо”. Докладът проследява 22 000 зони за къпане в целия ЕС, Швейцария и за първи път Албания. Според изследването повече от 95% от местата за къпане в Европа отговарят на минималните изисквания, а 83% - на по-строгите изисквания за "отлично" качество. Само 2% са с лошо качество.

Сподели:

Коментари (0)

Сигнал от СИК в Ловеч: 41 души са вписани в списъците на адреса на необитаема къща

Сигнал от СИК в Ловеч: 41 души са вписани в списъците на адреса на необитаема къща

"Ние ги изброихме 41 човека са записани на "Марин Поплуканов" 25 и там в последната графа, където има на избирателните списъци за забележки е написано с химикалка, че адресът по лична карта е друг", разтревожен е секретарят на 35 секция

Пламен Павлов: Граф Игнатиев е чужденец и не е създавал никакъв национален идеал у нас

Пламен Павлов: Граф Игнатиев е чужденец и не е създавал никакъв национален идеал у нас

Той постави и тезата, че 20 април е напълно подходяща дата за национален празник. По думите на историка, Априлското въстание, макар и „прибързано“ и с недостатъци в подготовката, всъщност постига стратегически успех.

Светът с тревога следи изборите в България

Светът с тревога следи изборите в България

Десетки са публикациите в авторитетни издания като "Вашингтон пост" през последните дни, които поставят въпроса за чуждо влияние по време на тази предизборна кампания, включително и на свързани с Кремъл служби