7 Декември, 2025

Плевнелиев брани пред президента на Молдова интересите на тараклийските българи

Плевнелиев брани пред президента на Молдова интересите на тараклийските българи

Държавният глава Росен Плевнелиев се срещна в Кишинев с новоизбрания президент на Република Молдова Игор Додон, по негова молба, съобщиха от президентската администрация.

Росен Плевнелиев и Игор Додон обменили мнения по ситуацията в Молдова след изборите за президент на 13 ноември, както и по въпроси от регионалния, европейския и международния дневен ред.

Плевнелиев поздравил Додон с избирането му за президент на Молдова и изразил надежда, че изборът на молдовския народ е в подкрепа на усилията за задълбочаване на традиционно приятелските отношения между България и Молдова на всички равнища. Държавният глава подчертал и необходимостта да бъдат продължени ключовите реформи в страната, които да възвърнат доверието на молдовските граждани към институциите.

Плевнелиев е изразил и удовлетворение от съгласието на молдовските власти България да разшири дипломатическото си присъствие в Тараклийския район на Молдова, където е концентрирана втората по големина историческа българска общност зад граница.

Росен Плевнелиев се надявал, че политиката на молдовските институции по отношение на съхраняването на националната, езикова и културна идентичност на българското национално малцинство в страната ще намери приемственост.

"Разчитаме, че в рамките на териториално-административната реформа Тараклийският район ще бъде запазен", подчерта българският държавен глава по време на разговора.

Във втория ден от официално си посещение в Молдова президентът Росен Плевнелиев ще разговаря с представители на българското национално малцинство в Тараклия и с възпитаници на Тараклийския държавен университет, който е единственото българско висше училище зад граница.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”