„Бих искал да Ви поздравя най-сърдечно по повод избирането Ви за председател на Европейската комисия и да Ви пожелая успех в тази високоотговорна мисия. Вие заставате начело на Европейската комисия в един нелек, но решителен за Европа момент. Дългогодишната финансова и икономическа криза засегна сериозно не само икономиките на отделните държави-членки, но и живота на европейските граждани", се казва в писмото на държавния глава.
„Вярвам, че Вашият дългогодишен опит като министър-председател на Великото херцогство Люксембург и председател на „Еврогрупата" ще помогне за възстановяването на общественото доверие в европейските институции и в европейската интеграция в името на една по-силна и единна Европа. Искам да Ви уверя в подкрепата на Република България за обявеното от Вас „ново начало за Европа" чрез изграждането на социална пазарна икономика, стимулиране на растежа и справяне с младежката безработица. Страната ни ще продължи да работи заедно с Вас за намирането на адекватни решения на съвременните предизвикателства", се казва още в писмото на президента Росен Плевнелиев до Жан-Клод Юнкер.
Още от България
Политико: България е одобрила износ на шпионски софтуер за разузнаването в Сърбия
Базираната в София компания за технологии за наблюдение Circles е филиал на израелската фирма NSO Group, която стои зад скандалния шпионски софтуер Pegasus, използван за атаки срещу политически фигури по целия свят, пише медията
Седмокласници и десетокласници са на изпит по математика - какво е новото?
За 10 клас за първи път на външното оценяване има включени задачи от интегрален тип. Промяната при седмокласниците през 2026 година е, че имат 15 минути повече, за да се справят със задачите.
Зеленски: Предложих на България да започне работа по специално споразумение за дронове
Страните са обсъдили и подготовката на украинско-български консултации с цел разработване на общи инициативи