24 Ноември, 2024

Плевнелиев: Най-тежкият порок на прехода е, че не осъдихме комунистическия режим

Плевнелиев: Най-тежкият порок на прехода е, че не осъдихме комунистическия режим

Поводът  е 69-тата годишнина от черната дата 1 февруари, когато с решение на мракобесния Народен съд е унищожена част от цвета на българската нация. 

Плевнелиев поставя акцента върху архивите, призовавайки всички документи, свързани с дейността на комунистическите тайни служби, да бъдат архивирани, дигитализирани и предоставени на Държавния архив.

„Упорито се търсят причини и средства, така че документите на комунистическите служби да останат непрочетени, за да се манипулира истината, както е удобно за някои", заявява държавният глава в специално видеообръщение по повод събитията от 1 февруари 1945 година.

„След 25 години няма какво повече да бъде тайна. Нека всички имат достъп до тях, а не някой да ни посредничи, четейки архивите вместо нас. Няма нужда от посредник между нас и истината, заявява Плевнелиев, искайки веднъж завинаги  да се затворят спекулациите около Държавна сигурност.

В същото време Росен Плевнелиев определя като „най-тежкия порок на нашия преход" липсата на недвусмислена оценка за престъпленията на комунистическия режим.

„Вместо това продължават опитите за създаване на паралелна реалност и митове - за Тодор Живков, като „човек от народа", за „добрите" служители на Държавна сигурност, които „не са работили за една партия, а за държавата", като удобно се забравят лагерите, затворите и целият терор, който осъществиха същите тези „професионалисти", върху българския народ", казва държавният глава.

В обръщението си президентът посочва още, че в годините на прехода различни политически партии са се опитвали да крият части от истината за тайните служби на тоталитарната власт.

„Стига вече! Нека поне затворим тази страница по един достоен начин, достатъчно щети нанесохме досега с половинчатия й прочит", подчертава в задочното си слово Росен Плевнелиев.

На поклонението днес пред храм "Св.Георги" в парка пред НДК се бяха събрали над 2000 жертви на комунизма, техни наследници и граждани. Сред тях духовници на християнското и мюсюлманското вероизповедание, евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев, настоящи и бивши народни представители, репресирани и политзатворници, живеещи днес във Франция, Германия и Турция. 

Провокатори на БСП се опитаха да осквернят паметта, която отдаваме днес на жертвите на комунизма, демонстрирайки с плакати на Гео Милев, Райко Даскалов, Никола Вапцаров и други, представени като жертва на насаждания от комунистическата пропаганда фашизъм в България. Гневни граждани ги замеряха с топки сняг и ги освиркваха, но полицаи така и не се намесиха, за да предотвратят провокацията.

 

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас