По думите му не е изключена възможността въпросът за референдума, свързан с проекта АЕЦ "Белене" да бъде даден на Конституционния съд.
"Някои казват, че в този казус има противоконституционност, други казват, че въпросът, който е зададен, е в синхрон със законите и Конституцията. Не получихме общо съгласие и не се обединихме около консенсус за въпроса - такъв, какъвто трябва да бъде", обобщи Плевнелиев.
"Съзнавам, че президентът е пазител на Конституцията, тя е и неговият началник. Аз съм се заклел в Конституцията и законите, и тяхното спазване.
От тази гледна точка, осъзнавайки, че първият в демократичната история на България референдум, е изключително важен и не трябва да има никакви съмнения за това, че той ще бъде проведен по правилата и в синхрон с Конституцията и законите на страната, не е изключена възможността да сезирам Конституционния съд", каза още Росен Плевнелиев.
"Не трябва да има и капчица съмнение в законността на първия референдум", подчерта няколко пъти държавният глава.
Затова през следващите няколко дни президентската институция ще обмисля внимателно следващите си стъпки.


Коментари (0)