27 Февруари, 2026

Плевнелиев: Нека да градим мостове, а не граници между хората

Плевнелиев: Нека да градим мостове, а не граници между хората

Бъдещето не е в поставянето на граници, а в изграждането на мостове между хората, които се базират на знанието, на технологиите и на иновациите. Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред ученици и преподаватели по време на Петата годишна среща на българските олимпийски отбори по природни науки, на която беше домакин за поредна година, съобщиха от прессекратариата на държавния глава.

Държавният глава посочи, че е изключително горд с постиженията на младите ни таланти. „Вашите победи трасират пътя на една България на бъдещето със своето ново талантливо поколение, което успява и е подготвено за новите предизвикателства. Вие сте бъдещите лидери на България“, подчерта президентът Плевнелиев. Според него само с помощта на млади и талантливи хора България може да стане водеща в региона в областта на иновациите, информационните и телекомуникационните технологии, в бизнеса, в предприемачеството.

Държавният глава отчете постигнатите от младите таланти на България нови успехи през 2015 г. на престижни състезания по математика, информатика, химия, биология, астрономия, физика и лингвистика. Олимпийците донесоха на България 68 медала и 6 почетни грамоти. „Сигурен съм, че вашите амбиции са по-големи и че можете повече“, обърна се към учениците Росен Плевнелиев и посочи, че успехите им се увеличават с всяка изминала година.

В абсолютната класация за всички времена на най-старото международно състезание по математика България е сред първите 6 страни. Класирането на отбора по информатика през 2014 г. година на олимпиадата в Тайван изведе страната на първо място в Европейския съюз и на 5 място във вечното класиране на олимпиади по информатика. Досега от всички олимпиади учениците ни са завоювали над 700 отличия, което нарежда България в абсолютната класация сред първите 8 в света. „Това е плод на вашия талант, труд и отдаденост. Високо ценим всяко едно отличие, което печелите за себе си, но и за България, като поставяте страната ни на най-високата стълбица на световните класации“, посочи президентът Плевнелиев.

Държавният глава благодари и на преподавателите за всеотдайната им работа по подготовката на олимпийците. „Тези големи учители са и големи българи, които са посветени на таланта на нацията“, посочи Росен Плевнелиев. Президентът припомни, че след Освобождението и създаването на Третата българска държава всяко училище е имало знаме, на което пише „Чрез просвета - за България“ и посочи, че няма по-актуален лозунг за нас и днес. Държавният глава отново подчерта, че вратите на президентската институция са винаги широко отворени за младите хора на България.

Сподели:

Коментари (0)

Слави Трифонов: Няма да спра, докато не излезе цялата истина за Петрохан

Слави Трифонов: Няма да спра, докато не излезе цялата истина за Петрохан

По думите на лидера на ИТН това е отвратителен случай, който интересува цялото общество. Всички искат да знаят какво точно се е случило и докато не разберат, няма да получат спокойствие

Божанов: Бившият главен секретар на МВР вчера сричаше от трибуната, а днес лъже...

Божанов: Бившият главен секретар на МВР вчера сричаше от трибуната, а днес лъже...

Настояваме за пълно разследване на случилото се в Петрохан. Пеевски вижда, че инструментите и подизпълнителите му в изпълнителната власт гърмят един след друг, докато служебният кабинет си върши работата

В румънския окръг Тулча на два пъти алармираха за заплаха от въздуха

В румънския окръг Тулча на два пъти алармираха за заплаха от въздуха

Властите препоръчаха на хората да се укрият в мазета или в убежища на гражданската защита