29 Април, 2026

Почина Димитър Цонев

Почина Димитър Цонев

Днес е починал известният журналист Димитър Цонев. 

На 13 август той беше приет в реанимацията на Военномедицинска академия в тежко състояние, след претърпян масивен инсулт. Преди няколко дни от ВМА съобщиха, че състоянието му засега не се влошава, въпреки че остава все още тежко. 

Димитър Цонев е роден на 30 август 1959 година в град София. Син е на актьора Коста Цонев. Завършва „право" в СУ „Св. Климент Охридски", напомня Дарик. Баща му е големият актьор Коста Цонев, а майка му - Анахид Тачева.

Димитър завършва "Право" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Работи като редактор "Международна информация" и в Балкански информационен пул в "София прес" в периода 1986 - 1991 г. След това до 2002 г. е водещ на новините по Канал 1/БНТ. През 2002 г. се явява на конкурса за директор на БНТ, но мястото печели Кирил Гоцев. 

Кариерата на Цонев тръгва в политическа посока. На 1 октомври 2002 г. става говорител на кабинета на Симеон Сакскобургготски. Три години по-късно е назначен за PR на "БТК Груп". По-късно се връща в БНТ, където става заместник-програмен директор и водещ на предаването "В Неделя с...". Цонев преминава в екипа на bTV Action като водещ на предаването "24/7". 

През октомври 2012 г. до март 2014 г. заедно с Цветанка Ризова води предаването "Лице в лице" по bTV, след което отново се връща в БНТ като водещ на публицистичното предаване "Още от деня". 

Димитър Цонев е автор на 17 документални филма, между които „Професия полицай“, „Избори по американски“, „Туризмът в САЩ“ и др. 

Председател на Училищното настоятелство на Националния учебен комплекс по култура в Горна баня от 1993 година и на изборна длъжност във фондация „Мария Мортисори“, учредена от училищното настоятелство. 

 Участвал е и в няколко български игрални филми. През 1971 година е първото му участие във филма „Таралежите се раждат без бодли“. Следват филмите – „Спасението“, „Ламята“, „С любов и нежност“, „Записки по българските въстания“, „Концерт за флейта и момиче“ и други.

Сподели:

Коментари (0)

Татяна Буруджиева: Няма шанс ПБ да отстъпи за своите министри дори под натиск на ПП-ДБ

Татяна Буруджиева: Няма шанс ПБ да отстъпи за своите министри дори под натиск на ПП-ДБ

Политологът изрази съмнение, че потенциалните партньори могат да повлияят кардинално върху кадровите решения на първата политическа сила

Юлиан Попов спря плана за Витоша и обяви създаване на нов

Юлиан Попов спря плана за Витоша и обяви създаване на нов

"Новият план ще се възложи от МОСВ, ще се основава на широки консултации със заинтересованите страни, нови данни извлечени от пълно заснемане на региона с последни технологии и детайлен анализ на данните."

Антон Кутев: Искаме бърза и качествена промяна

Антон Кутев: Искаме бърза и качествена промяна

Бъдещият депутат в 52 Народно събрание от коалицията "Прогресивна България" на Румен Радев отказа да назове конкретни имена, които ще оглавят парламента, който започва да заседава от утре. Не каза и имената на бъдещи министри. Той посочи, че те ще бъдат оповестени от лидера на коалицията.