6 Април, 2026

Почина прочутият гримьор Димитър Коклин

Почина прочутият гримьор Димитър Коклин

Почина прочутият гримьор в киното и телевизията Димитър Коклин. Той си отиде на 76 години. Той е реализирал своите концепции като филмов художник в над 40 български филма. Името му стана известно и с майсторски пресъздадените образи от "Шоуто на Слави".

Роден е на 3 септември 1938 г. в София в семейството на Александър Коклин - белоемигрант, родът му е с благородно потекло. Димитър Коклин завършва Техникума за художествени занаяти в София. В Студията за игрални филми се записва на курс за гримьори, печели конкурс и остава да работи като помощник-гримьор.

„В театъра гримьорът може да работи като скулптор, но в киното трябва да действа като живописец, защото близките планове са безпощадни", твърдеше той.

Първата му самостоятелна работа е във филма „Веригата" на Любомир Шарланджиев. Работи и в Театъра на Българската армия. Повече от десетилетие той е работил с актьорите в „Каналето", „Хъшове" и „Шоуто на Слави". Гримира актьорите в Първи летен празник на шоуто и имитацията „Иван Балсамаджиев" в Априлци през юни 2011 г.

Поклон пред паметта му!

Сподели:

Коментари (0)

Министър Запрянов: Военни ангажименти към Украйна не сме поемали

Министър Запрянов: Военни ангажименти към Украйна не сме поемали

Министърът каза още, че идеята за самостоятелна отбрана на България извън колективната е непосилно бреме за нашата икономика и финансово за нашата държава

Проф. Лизбет Любенова: Следващата битка ще е за Балтийско море

Проф. Лизбет Любенова: Следващата битка ще е за Балтийско море

Още цар Александър I e заявил на Великобритания, че иска Балканите само за Русия, изтъква историкът

Николай Нанков поздрави за Цветница жителите на Ловеч

Николай Нанков поздрави за Цветница жителите на Ловеч

Градът беше излязъл в този слънчев ден, а хубавото настроение изпълваше централната му част